SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Aké ľudské stavby sú viditeľné z vesmíru? O niektorých ste možno nepočuli!

Hoci sa hovorí, že Veľký čínsky múr možno nájsť aj z vesmíru, ale aj napriek tomu ide o vyvrátený mýtus. Namiesto neho však môžeme vidieť toto!

Určite ste už počuli o tom, že Veľký čínsky múr možno vidieť aj z vesmíru, lenže je to naozaj tak? Jedna z najznámejších stavieb sveta a jeden z jeho siedmich divov z vesmíru vidieť nemožno, kvôli tomu že múr je príliš tenký a opisuje prirodzené kontúry krajiny, cez ktorú sa tiahne, píše portál Live Science.

To však neznamená, že z vesmíru nemožno pozorovať žiadnu ľudskú stavbu. Hranica našej planéty oficiálne končí Kármánovou líniou, ktorá sa nachádza 100 km nad povrchom planéty. Z tejto vzdialenosti dokážete za jasného dňa pozorovať hneď niekoľko ľudských stavieb a o niektorých ste možno až doteraz nepočuli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Aké štruktúry sú viditeľné z vesmíru?
Baňa Bingham Canyon. Zdroj: Flickr (NAS)

Jednou z viditeľných ľudských stavieb je paradoxne aj baňa Bingham, ktorá nie je stavbou, ale najväčšou vykopanou dierou na Zemi. Vidno ju možno nielen z Kármánovej línie, ale údajne ju pozorovali aj astronauti vesmírnych raketoplánov zo vzdialenosti až 500 km nad morom. Medzi ďalšie stavby sa radí aj priehrada Three Gorges Dam, ktorá sa nachádza na čínskej rieke Yangtze. Ide o najväčšiu vodnú elektráreň na svete, s dĺžkou až 2 km a výškou 185 m.

Možno vidieť aj diaľnice

Aké štruktúry sú viditeľné z vesmíru?
Umelé ostrovy v Dubaji. Zdroj: NASA

Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA možno z vesmíru pozorovať aj umelé ostrovy Palm Jumeirah, ktoré sa nachádzajú v Dubaji. Tie sú voľným okom viditeľné z Kármánovej línie, no s 800 mm objektívom ich možno pozorovať aj z Medzinárodnej vesmírnej stanice, nachádzajúcej sa vo výške 400 km.

Pyramídy v Gize
Zdroj: NASA

Pyramídy v Gize sú ďalšie na zozname, no tieto divy sveta sú predmetom mnohých hádok. Astronaut Tim Peake tvrdí, že pyramídy z vesmíru nemožno vidieť voľným okom, no za pomoci 800 mm objektívu by ste ich z vesmíru našli. Bývalý veliteľ ISS, Leroy Chiao sa však háda, že pyramídy videl, zatiaľ čo sa nachádzal na obežnej dráhe Zeme.

„Z vesmírnej stanice môžete vidieť množstvo pozoruhodných úkazov. Napríklad raz som našiel pyramídy v Gize fotoaparátom, no dve najväčšie som videl aj voľným okom, no počasie musí byť dobré,“ vysvetľuje Chiao.

Z vesmírnej stanice možno pozorovať aj najväčšie mestá planéty, ktoré sa javia ako šedé škvrny. Astronaut NASA, Clayton Anderson tvrdí, že z vesmírnej stanice dokázal rozlíšiť dve mestá – Omaha a Lincoln. Obe mestá sa nachádzajú v americkom štáte Nebraska.

„Videl som jedno z mojich obľúbených miest, Omahu. Spočiatku som ju vnímal ako veľkú šedú škvrnu. Našiel som aj jej sesterské mesto, Lincoln – o niečo menšiu šedú škvrnu,“ vtipkuje Anderson.

Ak sú svetelné podmienky dobré, z vesmíru možno rozoznať aj niektoré diaľnice, obzvlášť tie, ktoré sa tiahnu pustými regiónmi, či púšťami. To potvrdzuje Chris Hadfield, bývalý veliteľ ISS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close