Aké prvenstvá dosiahol Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch minulého storočia?

Američania sa síce dostali prvého človeka na Mesiac, no v mnohých ohľadoch viedli Sovieti

Kozmonauti
Zdroj: ESA

Vesmírne preteky boli mierovým zápasom medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom. Udiali sa v 60. rokoch a dlhú dobu držal Sovietsky zväz prvenstvo, v mnohých oblastiach vesmírneho prieskumu. Mnohí ľudia dokonca verili, že Sovieti budú prvými, kto sa dostane na Mesiac. Dopadlo to však inak a v roku 1969 boli predbehnutý Spojenými štátmi, ktorí ako prví dopravili človeka na povrch našej prirodzenej družice. Pozrime sa však bližšie na to, aké boli víťazstvá Sovietskeho zväzu. Téme sa venuje aj portál History.

Prvý umelý satelit

Sovietsky zväz dostal prvý, človekom vyrobený objekt, satelit Sputnik, na obežnú dráhu Zeme 4. októbra 1957. Zaujímavosťou je, že celá misia prebiehala vo veľkej tajnosti. Ruská tlačová agentúra – TASS, informovala o celej udalosti až na ďalší deň. Reakcie boli vtedy rôzne, objavili sa obavy, ale aj vlna nadšenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé zvieratá vo vesmíre

Prvé satelity neboli stavané na to, aby sa dokázali vrátiť na povrch. Sovietsky zväz aj napriek tomu rozbehol testy so zvieratami, aby sa zistilo, či by mohla byť ľudská misia v budúcnosti pravdepodobná. Prvým zvieraťom vo vesmíre bola Laika, ktorá sa nanešťastie nevrátila živá. 19. augusta 1960 však odštartovala misia, ktorá niesla na palube dvoch psov, menom Belka a Strelka. Tie sa už vrátili živé a po úspešnom pristátí sa stali medzinárodnou senzáciou.

Prvá sonda na Mesiaci

Sovietsky zväz bol prvou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci, hoci len s umelou sondou. Išlo o sondu Luna 2, ktorá sa dostala na mesačný povrch 14. septembra 1959. V tomto prípade však nešlo o hladké pristátie. Sonda havarovala niekde v oblasti s názvom Sea of Serenity. Neskôr toho roku sa k mesiacu dostala aj sonda Luna 3, ktorej sa ako prvej podarilo zachytiť odvrátenú stranu mesiaca.

Prvý človek vo vesmíre

Po prvej sonde a prvom zvierati, ďalším logickým krokom bolo pre Sovietsky zväz vyslanie prvého človeka do vesmíru. Presne to sa odohralo 12. apríla 1961, kedy obehol kozmonaut Jurij Gagarin Zem, v module Vostok. Gagarinova misia bola jednou s najkratších misií v ľudskej histórii, avšak bola prvou. Misia trvala len 108 minút, a to aj so štartom a pristátím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre