Technológie nám ušetrili čas, ako je teda možné, že ho máme stále menej?

Moderné technológie nám v mnohých smeroch uľahčili život, no zároveň aj menia naše vnímanie voľného času.

Smartfon a cas
Zdroj: Bits And Splits / shutterstock.com a rangizzz / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Bežný človek je dnes obklopený technológiou. Mnohí strávia pracovný deň za počítačom, následne prídu domov a pozerajú televíziu. Nehovoríme o smartfónoch, bez ktorých sa dnes už nedokážeme pohnúť ani na krok.  

Technológie mali naše životy urobiť jednoduchšími a pomôcť nám s rôznymi úlohami. V praxi to znamená, že by sme mali mať viac voľného času. Určite ste sa aj vy teraz pousmiali a spýtali sa, kde teda všetok ten voľný čas je?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje portál The Conversation, najnovšie výskumy dokazujú, že digitálne technológie nám naozaj pomáhajú ušetriť nejaký ten čas, no drvivá väčšina ho využíva na to, aby spravila viac vecí. Tieto výskumy ukázali, že ľudia nemajú veľmi radi, ak majú v dennom rozvrhu okno, počas ktorého nerobia nič, teda ide o čas, ktorý venujeme buď oddychu alebo naozajstnému nič nerobeniu. Tieto okná si následne vypĺňame rôznymi ďalšími úlohami, pričom niektoré z nich by neboli možné bez pomoci technológie.  

Ak hovoríme o voľnom čase, bolo by dobré definovať, že v tomto prípade ide aj o chvíle kedy čakáme na autobus, zobúdzame sa ráno alebo ležíme v posteli pred spánkom. Dnes tieto momenty častokrát využívame na cvičenie mozgu pomocou logických hier alebo si vytvárame zoznam vecí, ktoré by sme chceli v blízkej budúcnosti skúsiť. V podstate tak vymieňame chvíle vyplnené rozmýšľaním, pozorovaním ľudí, či len jednoduchým “vypnutím” za činnosti, v ktorých technológie zohrávajú nejakú úlohu.  

Výskumníci sa domnievajú, že táto zmena vyplýva z toho, ako definujeme voľný čas. Dnes nám už nestačí len sa najesť, oddýchnuť si na gauči alebo si zacvičiť. Ak sa totiž venujeme len jednej veci, mnohí majú pocit, že aj tak plytvajú časom. K týmto jednoduchým činnostiam teda priradia niekoľko ďalších. Častokrát obedujeme a surfujeme na webe zároveň, alebo s technológiami spájame ďalšie činnosti.  

“Niektoré príklady sa môžu javiť ako prípady technológií, ktoré nám šetria čas. Teoreticky by nám internet banking mal ušetriť cestu do banky, no náš výskum ukazuje, že to nie je ten prípad. Technológie prispievajú k tomu, že sa naše životy stávajú viac nahustenejšími,” tvrdia výskumníci.  

Život sa zrýchľuje, náš program sa stáva hustejším

Sociálne siete nám častokrát aj napriek negatívam pomáhajú relaxovať, motivujú nás alebo na nich hľadáme inšpiráciu. Štúdie však dokázali, že sa máme tendenciu cítiť previnilo, ak všetok voľný čas vyplníme online aktivitami. V tomto smere sa zdá, že online aktivity stále považujeme za menejcennejšie ako aktivity v skutočnom svete.  

“Ľudia stále vnímajú obyčajnú prechádzku alebo strávenie času s priateľmi za hodnotnejšie ako čas strávený online. Možno, ak by sme na chvíľu položili mobily na stôl, mali by sme viac času uvariť recepty, ktoré sledujeme online,” hovoria vedci.  

Zároveň sa ukazuje, že technológie zrýchľujú prácu a zintenzívňujú ju. Mnohí z nás pracujú z domu alebo kombinujú prácu v kancelárii s home office. V tomto prípade sa maže hranica medzi pracovným a súkromným životom. Ďalším príkladom sú aj e-maily alebo online meetingy, ktoré zrýchľujú naše životné tempo. V minulosti sme museli čakať na odpoveď, alebo sme museli navštíviť kolegu či obchodného partnera, ak sme chceli niečo vyriešiť. Vďaka e-mailom sa na nás nové požiadavky doslova sypú a očakáva sa, že na ne odpovieme rovnako rýchlo ako prišli.  

To všetko môže viesť k pocitom že sme pod tlakom, stresu, vyčerpaniu a nakoniec aj vyhoreniu, čo môže ovplyvniť náš pracovný život.   

Mnohé krajiny už uplatnili zákon, ktorý dáva zamestnancovi právo odpojiť sa od pracovného sveta hneď, ako mu skončia pracovné hodiny. Znamená to, že zamestnanec má právo na to, aby nemusel byť po pracovnej dobe dostupný.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre