Na eBay kúpite skutočne čokoľvek. Aj počítač s tajnými dokumentami nemeckej vlády
Bezpečnostná spoločnosť pomocou platformy eBay kúpila počítač „Roda“, ktorý patril nemeckým ozbrojeným silám. Je plný citlivých údajov.
Na internete sa dá kúpiť skutočne čokoľvek. Od potravín, až po počítač s tajnými dokumentami. Portál hackread.com upozorňuje skutočne na kuriózny prípad.
Na platforme eBay sa podarilo kúpiť spoločnosti G Data počítač za 90€, nešlo však o „bežný počítač“, ale o vládny, ktorý v procese likvidácie nebol zničený a dostal sa von. Spoločnosť kúpila tento počítač len pred niekoľkými dňami, konkrétne 16. marca.
Ide o počítač s názvom „Roda“ a nejde skutočne o žiadne herné zariadenie. Vybavený je 128MB pamäťou RAM, procesorom Intel Pentium III a operačným systémom Windows 2000. Výnimočný však je tým, že obsahuje citlivé údaje vrátane vojenských tajných informácií.
Zistilo sa, že pochádza z Nemeckej armády Bundeswehr. Okrem toho, je na ňom nainštalovaný program MODIS, ktorý obsahoval používateľa „GUEST“, teda hosť. Po zadaní rovnakého hesla „Guest“, sa podarilo spoločnosti G Data prihlásiť do notebooku. Novému majiteľovi notebooku už nestálo nič v ceste, aby našiel napríklad podrobnosti protiraketovom systéme známym ako LeFlaSys Ozelot, jeho schémach, údržbe a prevádzke. Okrem toho, na každom dokumente v jeho hlavičke bola poznámka „VS grade: only for official use“, teda VS stupeň: iba na úradne použitie.
Nemecké ministerstvo sa k vzniknutej situácii vyjadrilo slovam:
Neprehliadni
„Všetky staré počítače pre LeFlaSys (pozn. redakcie: protiraketový systém) boli vyradené a zlikvidované s tým, že bolo zariadené, aby došlo k vymazaniu alebo znehodnoteniu existujúcich úložných médií. Dá sa predpokladať, že pri používaní predmetného počítača došlo k chybe, “ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany.
Chráňte si svoje dáta, aby neboli zneužité
Podľa nedávnych štúdií, na ktoré poukazuje portál, ľudia pri predaji svojich zariadení častokrát zabúdajú alebo sú ľahostajní (?) k dátam uloženým v smartfóne. Univerzita v Hertfordshire (Anglicko) urobila v roku 2018 zaujímavý prieskum. Kúpila prostredníctvom platformy eBay 100 používaných mobilných telefónov, z ktorých až 17% obsahovalo osobné údaje predchádzajúceho vlastníka.
Povedzme si úprimne, každý z nás má v smartfóne aj údaje, ktoré nepatria do rúk cudzích ľudí. Či už sú to fotografie, videá, poznámky, prístupy k sociálnym sieťam, bankovým účtom a podobne. Preto pri opätovnom predaji zariadenia je najmenej čo môžete spraviť, úplne odstrániť všetkých údajov a spraviť továrenský reštart zariadenia. V ideálnom prípade sa odporúča, urobiť továrenský reštart smartfónu s odstránením súborov, jeho následným zaplnením nepotrebným obsahom (napr. filmy) a následným odstránením tohto obsahu. Dôvod, prečo sa to odporúča urobiť je, že sťažíte tak teoretický prístup k už vymazaným dátam prostredníctvom profesionálnych súborov na obnovu dát.
Zdroj: G-Data
Komentáre