ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Pozor! Kritizovaná zmena WhatsAppu už je tu, záloha chatov vám po novom ukrojí z voľného miesta na Google Disku

WhatsApp postupne prináša funkciu, s ktorou užívatelia nesúhlasili. Ako sa na ňu pripraviť?

Aplikácia WhatsApp je jednou z najpoužívanejších četovacích aplikácií na trhu. Od roku 2018 ponúkala užívateľom možnosť zálohovať si dáta aplikácie bez toho, aby sa toto použité miesto rátalo k celkovému zaplnenému voľnému miestu na Google Disku.  

Už od novembra 2023 sa objavujú správy, že voľné miesto pre zálohy v aplikácií WhatsApp končí, o čom sme informovali na našom webe aj my. Stránka WhatsAppu nedávno vydala príspevok, ktorý potvrdil, že už čoskoro sa začne záloha počítať do zaplneného miesta užívateľom, ktorí majú zálohu aktivovanú. V tomto momente si už niektorí mohli všimnúť, že sa im Google Disk zaplnil, niektorých to ešte len čaká.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nepopulárna zmena prichádza

WhatsApp informuje, že túto zmenu bude zavádzať postupne do polovice tohto roku. Užívatelia, ktorí si chcú vytvoriť zálohu budú v nastaveniach informovaní o tom, že im záloha zaberie miesto na disku 30 dní predtým, ako sa tak stane. Ak teda máte aktivovanú zálohu alebo plánujete, že by ste si dáta aplikácie zálohovali, ešte chvíľu tak budete môcť robiť “zadarmo”, no očakávajte, že už v nasledujúcich mesiacoch sa to zmení.  

Táto zmena sa najviac dotkne užívateľov, ktorí aktívne využívajú služby cloudového úložiska Google Disk. Veľkosť zálohy WhatsAppu totiž priamo závisí od toho, ako aplikáciu používate. Ak máte veľa kontaktov, s ktorými si často vymieňate fotografie alebo videá, záloha bude prirodzene väčšia, ako keď si sem-tam píšete s najbližšou rodinou či známymi.  

Ak používate Google Disk aktívne, môže sa vám stať, že nebudete mať dostatok voľného miesta pre vytvorenie zálohy WhatsAppu. V takomto prípade máte na výber buď odstrániť súbory na disku, vypnúť zálohovanie aplikácie alebo si dokúpiť viac voľného miesta. Dovoľte nám, aby sme vám dali do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako si môžete nakonfigurovať WhatsApp, aby vám zálohy nezaberali veľa priestoru.

Prirodzene tento krok užívateľov nenadchol, no na obranu Googlu musíme napísať, že ponúkajú 15 GB voľného miesta, čo je s prehľadom oveľa viac, než ponúkajú iné cloudové služby. Zároveň sa však do tohto miesta rátajú aj maily, prílohy, alebo záloha aplikácie Google Fotky.  

Ako sa pripraviť na zmenu

Spomenuli sme už, že veľkosť zálohy WhatsApp sa môže líšiť na základe toho, ako aplikáciu používate. Pre lepší prehľad však prezradíme, že pri bežnom používaní môže zabrať pár GB voľného miesta. Ak Disk Google aktívne nevyužívate, záloha by vám nemala spôsobiť vrásky na čele. Ak však máte cloudové úložisko takmer plné, riešiť to môžete aj dokúpením dodatočného voľného miesta. To vás vyjde na približne 2€/mesiac.  

To či WhatsApp už začal používať voľné miesto z vášho Disku môžete zistiť tak, že si otvoríte Google Disk a kliknete na tlačidlo Priestor. Aplikácia by vás mala upozorniť na to, koľko miesta zaberajú vaše súbory. Radia sa do toho maily, záloha Google Fotiek, vaše súbory a po novom aj WhatsApp. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, v tomto prípade záloha WhatsAppu zaberá „len“ niečo cez 500 mb.  

WhatsApp zalohy v Google Disku
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie každému môže zatiaľ WhatsApp brať priamo z Google Disku, no odporúčame sa na túto zmenu pripraviť. WhatsApp vás upozorní na zmenu mesiac predtým, než si z vášho voľného miesta ukrojí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close