Niektoré Samsung smartfóny budú schopné zachrániť vám život v prípade autonehody. Únik dát poukazuje na kľúčovú funkciu

V najnovších zariadeniach sa objavila funkcia detegovania havárie, no zatiaľ ešte nefunguje.

Samsungy by mohli dostať mimoriadne dôležitú funkciu
Zdroj: Unsplash (Robin Battison), Pixabay (OpenIcons, Pixaline), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfónom z rady Samsung Galaxy chýbala jedna mimoriadne dôležitá funkcia, ktorou je detegovanie havárie vozidiel. Objavujú sa však správy, že by sa to mohlo v dohľadnej dobe zmeniť.  

Detegovanie havárie je život zachraňujúca funkcia. V prípade dopravnej nehody sa môže stať, že nebudeme schopní zavolať si potrebnú pomoc a môže sa stať aj to, že v určitých úsekoch ciest neprejde okolo nás iné auto, ktoré by zastavilo a pomoc nám zavolalo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smartfóny však majú dôležitú funkciu, ktorá na základe dát z akcelerometra a mikrofónu dokážu odhadnúť, či došlo k nehode alebo nie. Ak smartfón odhalí haváriu, užívateľ má väčšinou čas na to, aby upozornenie vypol. Ak sa tak nestane, smartfón automaticky zavolá na tiesňovú linku.  

Funkcia detegovania havárií sa objavila už na smartfónoch Pixel 4 alebo iPhone 14, no smartfóny Samsung Galaxy S24 a Z Fold 5 však túto funkciu zatiaľ neponúkajú. Ako však informuje portál Phone Arena, už čoskoro sa môže na tieto zariadenia funkcia zaznamenávania havárií dostať.  

Všetky moderné zariadenia majú všetky potrebné komponenty na to, aby dokázali zaznamenať pohyb, polohu a zvuk. Implementovanie funkcie detegovania havárií je však náročnejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ak by totiž táto funkcia nebola správne vyladená, ako vodič by ste museli každú chvíľu vypínať plané poplachy, alebo by sa v najhoršom nemusela aktivovať vôbec. Zároveň nesprávne nastavenie tejto funkcie môže viesť k prehnanej spotrebe batérie.  

Samsungy funkciu v sebe majú, no zatiaľ nie je funkčná

V kóde Samsung Galagy S24 Ultra a Z Fold 5 sa objavili stopy funkcie, ktorá má označenie “Car Crash Detect Wakeup” (pozn. redakcie: zobudiť smartfón pri zaznamenaní havárie). Keď sa analytici pozreli na túto skrytú funkciu lepšie, odhalili ďalšiu aplikáciu MoccaMobile, ktorá má túto funkciu na starosti.  

Tieto stopy poukazujú na to, že Samsungy môžu už čoskoro dostať funkciu detegovania havárií. Analytici však nenašli sprievodné prvky užívateľského rozhrania. Zároveň sa k novej funkcii zatiaľ nevyjadrila ani spoločnosť Samsung. Zatiaľ teda nemôžeme povedať, kedy táto funkcia do smartfónov príde, no vieme, že základy sú už položené.  

Možno Samsung túto funkciu momentálne testuje a predstaví ju až keď bude plne pripravená. Zatiaľ však nemôžeme nič tvrdiť s istotou. Jedno však môžeme s istotou povedať. Funkcia detegovania havárie má potenciál zachrániť životy v tých najvážnejších situáciách a túto funkciu má veľa iných smartfónov. Majitelia Samsungov by určite túto funkciu ocenili aj napriek tomu, že táto funkcia nie je niečo, čo by niekto chcel otestovať v praxi.  

Analytici však predpokladajú, že už čoskoro spoločnosť Samsung prezradí viac o tom, či sa detegovania havárií majitelia ich smartfónov dočkajú alebo nie. Zatiaľ nám neostáva nič iné, ako čakať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre