SpravodajstvoTechnológie

Samsung už nie je na čele trhu s čipmi. Zosadil ho nový líder

Rok 2023 nebol dobrý pre trh s polovodičmi, no spoločnosti by sa mali zotaviť a tento rok nabrať druhý dych, tvrdia analytici.

Rok 2023 nebol práve najlepším pre trh s polovodičmi. Zisky poklesli globálne o 8,8% a oproti roku 2022 sme mohli vidieť aj pár veľkých zmien. Tou najväčšou je, že spoločnosť Samsung už nie je na čele vo výrobe polovodičov, technologického giganta z trónu zosadila spoločnosť Intel.  

Ako informuje portál Counterpoint, tržby spoločnosti Samsung klesli zo 70,2-miliárd dolárov za rok 2022 na 43,4-miliárd dolárov za rok 2023. Experti poukazujú na to, že ide o výrazný 38% pokles zárobkov, ktorý vyvolal prepad trhu s čipmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tržby padali aj Intelu, no napriek tomu sa podarilo spoločnosti predbehnúť Samsung a dostať sa na čelo. NVIDIA bola jedna z mála spoločností, ktorá v roku 2023 nevykázala menší obraz oproti roku 2022, práve naopak. Minulý rok sme mohli pozorovať “boom” vo sfére umelej inteligencie, čím sa zvýšil dopyt po silných grafických procesoroch pre cloudové servery. Niet sa preto čomu čudovať, že zárobky NVIDIE stúpli o závratných 86%. Zároveň NVIDIA skočila v roku 2023 na tretie miesto v rebríčku najväčších spoločností vyrábajúcich polovodiče.  

“Veríme, že rok 2023 bol pre polovodičové spoločnosti rokom, kedy vylaďovali svoje stratégie a pripravovali sa na umelú inteligenciu. Podľa našich zdrojov len 6 z 20 najväčších globálnych spoločností nahlásili rast tržieb v roku 2023,” tvrdí Counterpoint.  

Samsung už nie je jednotkou na trhu s polovodičmi
Zdroj: Counterpoint Research

Situácia sa bude vyvíjať k lepšiemu

Analytici veria, že v tomto roku sa dočkáme ďalších pokrokov vo sfére umelej inteligencie. AI systémy už teraz pomaly, ale isto, hľadajú svoju cestu do smartfónov, počítačov či iných zariadení. Nehovoriac o tom, že všetky veľké umelé inteligencie aj naďalej bleskovým tempom zlepšujú svoje možnosti.  

Čo sa umelej inteligencie týka, Xiaomi sa do tejto sféry pustilo so svojim HyperOS operačným systémom. Už od začiatku ponúka nejaké AI funkcionality, no možnosti sa v budúcnosti výrazne rozšíria. Objavujú sa aj správy o tom, že ChatGPT môže nahradiť Google Asistenta ako digitálny smartfónový asistent.  

Experti teda predpokladajú, že čo sa umelej inteligencie týka, tá poskytne veľkým spoločnostiam prirodzené možnosti rastu. Automobilový priemysel by mohol byť ďalšou sférou, kde sa polovodiče využijú.  

Otázne je, ako dopadne Samsung. Podľa expertov sa pozícia tohto technologického giganta v roku 2024 zlepší. Prispeje k tomu už spomenuté zlepšenie trhu, ako aj nárast cien za pamäťové čipy oproti minulému roku. Predpokladá sa, že zárobky Samsungu tento rok výraznejšie porastú. Zároveň je možné, že si spoločnosť zoberie späť svoju korunu. Podľa analytikov je to jedna z možností, no môže to dopadnúť rôzne. Samsung má však dobré vyhliadky aj vďaka novej LPDDR5X DRAM, ktorá je zabudovaná v čipe Intel Lunar Lake MX.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close