Zealandia je prvým kontinentom Zeme, ktorý bol kompletne zmapovaný

Všetky kontinenty Zeme majú podmorskú časť, ktorá sa vedcom skúma veľmi ťažko. Minulý rok sa to ale pri jednom kontinente podarilo.

Zélandia, ôsmy kontinent Zeme, bola kompletne zmapovaná.
Zdroj: Wikimedia (Alexrk - CC BY-SA 3.0 DEED)

Pred približne 60 až 85-miliónmi rokov sa od Austrálie oddelil kontinent, ktorý dnes poznáme ako Zélandiu, alebo Novozélandský kontinent. Jeho rozloha je približne 4-milióny štvorcových kilometrov.  

Výskumníci z GNS Science označili Zélandiu ako samostatný kontinent ešte v roku 2017, pričom ako dôkaz použili jej hrubú a geologicky členitú kôru, veľkosť a izoláciu od Austrálie. Ešte pred týmto rokom sa ale vedci vydali do oblasti severnej Zélandie a odobrali vzorky z morského dna tohto kontinentu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po odobraní vzoriek ich vedci niekoľko rokov skúmali a v roku 2023 potvrdili tri nové významné objavy ohľadom tohto kontinentu. V roku 2023 sa však Zélandia stala prvým kontinentom, ktorý sme úplne zmapovali. Všetky zemské kontinenty sa skladajú aj z podmorských šelfov, ktoré sa vedcom mapujú naozaj veľmi ťažko. Práve kvôli tomu sú geologické mapy kontinentov z veľkej časti neznámou šedou oblasťou.  

Čo sa Zélandie týka, nad povrchom vody leží len približne 5% kontinentu. Kontinentálne šelfy Zélandie sú ešte širšie a ukrytejšie než šelfy väčšiny kontinentov. Výskumníkom sa však v prelomovej práci minulý rok podarilo po prvýkrát zmapovať geológiu, sopky a ďalšie štruktúry celého kontinentu. Minuloročná štúdia stavala na poznatkoch získaných v roku 2019. V tomto roku výskumníci zmapovali geológiu približne 1,5-milióna štvorcových kilometrov južnej Zélandie.  

Tento výskum ukázal ako sa naťahovala, krútila a stenčovala kontinentálna kôra Zélandie, počas toho, ako sa kontinent oddeľoval od superkontinentu Gondwana. V rámci minuloročného výskumu sa vedci zamerali na severnú časť Zélandie.  

Ďalším kľúčovým poznatkom bol objav obrovského vulkanického regiónu, ktorý vznikol pred približne 100 až 60-miliónmi rokov na hraniciach Gondwany.  

“Po prvýkrát sme si dokázali uvedomiť rozsah magmových erupcií, ktoré sa odohrávali v odlišných častiach Zélandie,” tvrdí vedúci výskumu, Nick Mortimer.  

Prvý plne zmapovaný kontinent

Autori priznávajú, že až do minulého roku vedci podceňovali úlohu magmových erupcií pri rozpade kontinentu Gondwana. Dnes vedia, že magma pokrýva oblasť o rozlohe 250-tisíc štvorcových kilometrov, čo je približne rozloha samotného Nového Zélandu. Tieto magmové oblasti sa nachádzajú pod vodou, no prezradili ich silné magnetické stopy. Tieto magnetické anomálie vyzerajú rovnako ako v prípade bazaltov, ktoré sa objavili na povrchu planéty.  

Výskumníci odhalili aj granit, ďalší typ sopečnej horniny. Predpokladajú, že táto hornina patrí do 4-tisíc kilometrov dlhého transkontinentálneho pásu. V roku 2023 výskumníci pospájali posledné stopy medzi granitom pod vodou a na súši pomocou datovacích metód a chemických analýz. Granit tvorí “chrbtovú kosť” Zélandie a vďaka minuloročnému výskumu vedci zistili, ako sa tento 250 až 100-miliónov ročný pás ohýba.  

Žltou farbou je vyznačená granitová „chrbtová kosť“. Zdroj: GNS Science.

Zélandia sa teda minulý rok stala prvým kontinentom na svete, ktorý sa nám podarilo úplne zmapovať. Vedci ale veria, že podobnú prácu časom budú môcť robiť aj na ďalších kontinentoch Zeme. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre