Vedci našli stratený kontinent Argoland. Pozrite sa, kde sa teraz nachádza!

Vedci už dlhú dobu vedeli o existencii strateného Argolandu, no otázkou bolo, kam sa tento kontinent podel.

Výskumníci našli posledné miesto odpočinku strateného kontinentu Argoland
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist, kropekk_pl), Úprava: Vosveteit.sk

Množstvo výskumov už potvrdilo, že pred približne 155-miliónmi rokov sa z Austrálie odlomil 5-tisíc km dlhý kus kontinentu a odplavil sa preč. Prázdno, ktoré po sebe tento kontinent zanechal, vedci pozorujú dodnes.  

Ako vysvetľujú vedci z Utrecht University, hlboko pod oceánom sa nachádza takzvaná abyssálna, alebo hlbokomorská plošina Argo. Na základe tejto plošiny vedci pomenovali aj nový kontinent, Argoland. Výskumníci postupom času prichádzali na to, že tento kontinent musel odplávať niekde smerom na severozápad a nakoniec skončil na mieste, kde sa nachádzajú ostrovy juhovýchodnej Ázie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prekvapivo však žiadne výskumy nenašli chýbajúci kontinent, ktorý by bol ukrytý hlboko pod týmito ostrovmi. Namiesto toho našli len drobné ostatky kontinentálnych fragmentov obklopených staršími oceánskymi štruktúrami. Argoland sa stratil a dlho ostávala položená otázka: Čo sa s ním stalo?  

Výskumníci z Utrecht University vo svojej novej štúdii rekonštruujú históriu strateného kontinentu. Ukázalo sa, že Argoland stále existuje, no rozpadol sa na niekoľko kusov. Autori práce zároveň konštatovali, že ak by Argoland nenašli, mali by sme veľký vedecký problém.  

Geológovia odlišujú dva druhy zemskej kôry, oceánsku, ktorá je ťažšia a ľahšiu kontinentálnu. Kontinenty môžu byť čiastočne ukryté pod hladinou mora, čo bol prípad iného strateného kontinentu, Väčšej Adrie. Rovnako ako v prípade Argolandu, aj tento kontinent sa skladal z odlišných fragmentov, oddelených oceánskymi panvami. Eventuálne sa stala z tohto strateného kontinentu časť jednej tektonickej platne. Väčšia Adria po sebe zanechala stopy v pohoriach južnej Európy, na rozdiel od Argolandu.  

 “Ak môžu kontinenty zmiznúť v zemskom plášti bez stopy, potom by sme nemali predstavu, ako mohla Zem v minulosti vyzerať. Nedokázali by sme napríklad rekonštruovať superkontinenty a geografiu planéty z časov dávno minulých,” tvrdí Douwe van Hinsbergen, jeden z autorov štúdie.  

Kde je stratený Argoland?

Pochopenie toho ako Zem vyzerala v dávnej histórii nám pomáha pochopiť, ako pracovala evolúcia života alebo zemského podnebia. V rámci výskumu sa autori lepšie pozreli na to, čo nám môže juhovýchodná Ázia prezradiť o osude strateného kontinentu Argoland. Keďže pracovali s fragmentami, ich výskum trval dlho, až sedem rokov. 

V prípade iných kontinentov sa tieto štruktúry rozlomili na dve časti, čo vedcom uľahčovalo prácu. Argoland sa rozlomil na množstvo odlišných úlomkov. Dlho vedci nevedeli popísať evolučnú púť tohto rozlámaného kontinentu. Neskôr si však uvedomili, že všetky úlomky sa na svoje posledné miesto dostali približne v rovnakom čase. Vďaka tomu autori zistili, že Argoland nie je vôbec stratený, nachádza sa pod Indonéziou a Mjanmarskom.  

Výskum dokonale sedí medzi susedné geologické systémy Himalájí a Filipín, uvádzajú autori. Zároveň odhalili, že rozpad kontinentu sa urýchlil pred približne 215-miliónmi rokov, čo spôsobilo, že sa Argoland rozlámal na množstvo drobných kusov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre