Staroveké diamanty osvetľujú vývoj Zeme. Geológom priblížili, ako vznikol superkontinent Gondwana

Výskumníci v rámci novej štúdie analyzovali diamanty, ktoré vznikli v extrémnych hĺbkach. Tie nám odhaľujú záhady planetárnej evolúcie.

diamant
Zdroj: Luvin Yash / Shutterstock.com, ilustračný obrázok

Výskumníci z University of the Witwatersrand Johannesburg v rámci novej štúdie preskúmali diamanty, ktoré našli hlboko v baniach Brazílie a západnej Afriky. Predpokladá sa, že tieto diamanty vznikli pred 450 s 650-miliónmi rokov, keď ešte na Zemi existoval superkontinent Gondwana.  

Autori štúdie tvrdia, že tieto diamanty by nám mohli prezradiť viac o tom, ako sa superkontinenty formovali, stabilizovali a ako sa postupom času presúvali planétou. V rámci štúdie preskúmali diamanty objavené v mimoriadnej hĺbke, ktoré sú vzácnosťou, no ukrývajú v sebe veľa dôležitých informácií. Keďže niektoré vznikli pred miliónmi, v niektorých prípadoch až miliardami rokov, tieto diamanty môžu vedcom poskytnúť informácie o najstarších vrstvách zemského plášťa. Objavené diamanty boli svedkami vzniku superkontinentu Gondwana, ktorý sa vznikol niekedy pred pred 650 až 450 miliónmi rokov. Pre tých, ktorí nevedia, tak superkontinenty sú veľké pevniny, ktoré vznikajú, keď sa mnohé kontinenty spoja do jedného masívneho miesta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Superhlboké diamanty sú extrémne vzácne a teraz vieme, že nám môžu veľa povedať o celom procese formovania kontinentu,“ hovorí doktorka Karen Smitová z Wits School of Geosciences, ktorá bola súčasťou štúdie. „Chceli sme datovať tieto diamanty, aby sme sa pokúsili pochopiť, ako vznikli najstaršie kontinenty.“

Dnes vieme, že kontinenty planéty sú v pohybe a na dlhej geologickej škále, sa môžu spájať do superkontinentov a následne zas rozdeľovať. Ide o cyklický proces, ktorý dokážu diamanty vďaka svojej pevnosti prežiť. Superkontinenty môžu sústrediť hlbokú subdukciu oceánskych platní v konkrétnych regiónoch. Subdukciou rozumieme proces, kedy sa jedna platňa posúva pod druhú a dostáva sa do zemského plášťa.  

Študovať tento proces nie je pre vedcov jednoduché, pretože oceánska zemská kôra je mladá a kontinentálna kôra vedcom poskytuje len limitovaný pohľad do procesov prebiehajúcich v hlbine Zeme. V rámci štúdie výskumníci analyzovali diamanty, ktoré vznikli približne 300 až 700 km pod povrchom Zeme, hlboko pod superkontinentom Gondwana. V rámci tejto štúdie autori odhalili doteraz neznámy geologický proces.  

“Geochemické analýzy a datovanie diamantov, v spojení s existujúcimi modelmi platňovej tektoniky, nám ukázali, že sa tieto diamanty formovali v mimoriadnej hĺbke, a to ešte v čase superkontinentu Gondwana,” tvrdí doktorka Karen Smit, jedna z autorov štúdie.  

Diamanty rozprávajúce evolúciu pozemských kontinentov

Pred približne 120-miliónmi rokov sa Gondwana začala postupne rozpadať. Autori štúdie predpokladajú, že pred 90-miliónmi rokov sa diamanty dostali na povrch Zeme prostredníctvom sopečných erupcií. Ešte predtým sa však diamanty transportovali spolu s materiálom v zemskom plášti do “koreňov” Gondwany. Autori štúdie vysvetľujú, že tento materiál v podstate rozrastal superkontinent zo spodku.  

Diamanty museli s týmto materiálom putovať a ako tvrdia autori, boli prakticky prilepené na základňu odlišných častí bývalého superkontinentu.  

“Komplexná história diamantov nám ukázala, že sú naozaj scestované, ako horizontálne, tak aj vertikálne,” hovorí Smit. 

Diamanty počas svojej púte trasovali formáciu superkontinentu a aj jeho neskoršie evolučné fázy. Výskum vedcom prezrádza viac informácií o tom ako vznikali kontinenty, bez ktorých by s najväčšou pravdepodobnosťou život na Zemi nevznikol. Podobné výskumy nám môžu prezrádzať viac nielen o minulosti našej planéty a evolúcii života, no zároveň môžeme tieto poznatky uplatniť aj na iné planéty, na ktoré pri výskumoch natrafíme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre