Dokážeme prežiť na „novej Zemi“? Nový superkontinent sa blíži, tvrdia vedci

Kontinenty Zeme sú neustále v pohybe no potrvá ešte nejaký čas, kým sa spoja dokopy.

Super Zem
Zdroj: YouTube (Factnomenal)

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, kontinenty Zeme sú v neustálom pohybe. Dokazuje to aj nový výskum z Curtin University, podľa ktorého sa za 200 až 300-miliónov rokov vytvorí nový superkontinent, Amasia.

V rámci svojej vedeckej práce tím vytvoril s pomocou superpočítača simuláciu formácie kontinentov. Tento model ukázal, že vďaka ochladzovaniu planéty prebiehajúcemu na škále miliárd rokov, sa postupom času mení hrúbka a sila platní pod oceánmi. Preto sa stáva formácia superkontinentu čoraz náročnejšia. Vedecký tím vysvetľuje, že relatívne mladé oceány, Atlantik a Indický oceán, majú problém kontinenty uzatvoriť do jedného celku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posledné dve miliardy rokov existuje niečo ako superkontinentálny cyklus. Približne každých 600-miliónov rokov sa kontinenty spájali vytvárajúc jednu obrovskú masu pôdy. Vedci veria, že podobná situácia nastane už o pár stoviek miliónov rokov.

„Nový superkontinent už dostal svoj názov, Amasia. Niektorí totiž veria, že sa uzatvorí Tichý oceán, keď sa Amerika zrazí s Áziou. V tomto procese hrá dôležitú úlohu aj Austrália. Podľa teórie sa tento kontinent najprv zrazí s Áziou a neskôr sa pripojí k už prepojenej Amerike a Ázii,“ vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Chuan Huang.

Ďalej dodáva, že simulácie pomohli vedeckému tímu lepšie študovať evolúciu tektonických platní. Zároveň sa ukázalo, že vytvorenie nového superkontinentu nebude trvať viac ako 300-miliónov rokov. Tichý oceán je jediné, čo ostalo po „superoceáne“ Panthalassa, ktorý vznikol pred 700-miliónmi rokov. Tichý oceán začal vznikať v momente, keď sa predchádzajúci superkontinent, Pangea, začal rozpadať a dnes je najstarším oceánom na povrchu Zeme.

Drastické zmeny

Už od čias dinosaurov sa Pacifik začal pomaly scvrkávať a dnes vedci pozorujú ročné zmenšenie o niekoľko centimetrov. Predpokladá sa, že zaberie 200 až 300 miliárd rokov kým sa oceán uzavrie. Spoluautor štúdie, Zheng-Xiang Li vysvetľuje, že jedna kontinentálna pôda na Zemi by výrazne ovplyvnila ekosystém planéty.

„Zem ako ju poznáme sa s príchodom superkontinentu Amasia drastický zmení. Hladina morí klesne a vnútro superkontinentu bude s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi suché s vysokými dennými teplotami,“ vysvetľuje Li.

Momentálne sa na Zemi nachádza 7 kontinentov a ako autori štúdie poukazujú, každý kontinent má výrazne odlišný ekosystém a kultúru. Zamýšľajú sa nad tým, ako by mohol svet vyzerať, keď sa kontinenty zlúčia do jedného.

Ako už bolo spomenuté, posledným superkontinentom bola Pangea, no tá nebola prvým superkontinentom na Zemi. Predpokladá sa, že najstarším bol superkontinent Rodinia a neskôr vznikol ďalší, Pannotia, ktorý sa rozpadol pred 550 miliónmi rokov. Pangea vznikla pred približne 300-miliónmi rokov a podľa súčasných poznatkov sa úplne rozpadla pred 180-miliónmi rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre