Afrika sa rozchádza na dva kontinenty: Obrovská trhlina by mohla rozdeliť Afriku na dve časti a vytvoriť nový oceán

Východoafrický rift rozdeľuje africkú tektonickú platňu na dve, pričom vznikajú známe aj neznáme deformácie.

novy kontitent rozchadzanie zeme
Zdroj: Bertrand Benoit / Shutterstock.com

Východoafrický rift je aktívna kontinentálna riftová zóna vo východnej Afrike a nachádza sa na rozhraní dvoch vzďaľujúcich sa tektonických platní. Africká platňa sa tu rozpadá na Núbijskú a Somálsku dosku, pričom sa predpokladá, že oblasť riftu je zárodkom budúceho nového oceánu.

Výskumníci si v oblasti Východoafrického riftu všimli neobvyklé deformácie a dlho sa nevedelo, čo môže byť ich príčinou. Ako však dokázal výskum z Virginia Tech, podľa počítačových simulácií môže za tieto deformácie Africký superchochol, štruktúra taveniny, ktorá vystupuje na povrch Zeme z hranice plášťa. V plášti sa štruktúry prejavujú ako horúce škvrny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rifty vznikajú kombináciou rôznych procesov. Typicky však ide o naťahovanie a lámanie vrstiev, ktoré siaha do hlbín našej planéty. Kontinentálne rifty vznikajú naťahovaním litosféry, najvrchnejšej pevnej časti planéty. Keď sa litosféra natiahne, plytké regióny prejdú lámavou deformáciou, pri ktorej môžu vznikať zemetrasenia.

Jednou z autoriek štúdie je Sarah Stamps, ktorá sa venuje výskumu kontinentálnych riftov. Tie skúma prostredníctvom počítačových modelov a GPS. Spojením týchto metód dokáže vytvoriť mapu pohybu povrchu s milimetrovou presnosťou. Stamps vysvetľuje, že na odlišných časových škálach sa litosféra Zeme správa o čosi inak.

Pri rýchlych a silných procesoch sa môže lámať na menšie časti, no ak sa pomaly rozchádza, dochádza k jej natiahnutiu. Či už hovoríme o natiahnutí alebo lámaní, deformácia v riftových oblastiach spravidla nasleduje predvídateľné vzorce v súvislosti s riftom. Inak povedané, deformácia je typicky kolmá na rift.

Východoafrický rift je najväčším kontinentálnym riftom na svete a aj táto štruktúra sa vyznačuje kolmými deformáciami. Po viac ako 12 rokoch meraní si však vedci všimli aj iný typ deformácie, rovnobežnej s riftom.

Príčina zvláštnych paralelných deformácií

Počítačové simulácie ukazujú, že za paralelné deformácie môže s najväčšou pravdepodobnosťou Africký plášťový superchochol, teda tavenina vychádzajúca z hlbín Zeme na povrch. Tento chochol stúpa k povrchu z oblasti pod juhozápadom Afriky a posúva sa smerom na severovýchod. Čím severnejšie chochol zachádza, tým je plytší.

Spolu s predchádzajúcimi štúdiami by práca mohla pomôcť objasniť aké tektonické sily dominujú v prípade Východoafrického riftu. Výskumníci musia zohľadniť aj kolmé aj rovnobežné deformácie, ktoré v súvislosti s riftom pozorovali. Istá skupina vedcov sa zastáva názoru, že Východoafrický rift formujú len procesy, ktoré sú spojené so vztlakovými silami litosféry. Iná skupina zas verí, že ho ovplyvňujú horizontálne trakčné sily. Tie vznikajú horizontálnym prúdením zemského plášťa pod východnou Afrikou.

Nová štúdia však na základe termomechanického modelovania potvrdila, že Africký plášťový superchochol je zodpovedný za zvláštne deformácie Východoafrického riftu.

„Tvrdíme, že prúdenie zemského plášťa nie je zodpovedné za deformácie smerujúce z východu na západ, teda kolmo na rift. Veríme však, že môže tvoriť zvláštne, severne smerujúce, deformácie, ktoré sa tiahnu paralelne s riftom,“ vysvetľuje Stamps.

Pochopenie procesov formujúcich Východoafrický rift vedcom umožní lepšie pochopiť, ako vznikajú a ako sa ďalej formujú kontinenty na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre