Poškodenie sluchu mení spôsob, akým náš mozog pracuje: Zájsť to môže až k vyššiemu riziku demencie

Autori novej štúdie odhaľujú prepojenie medzi poškodením sluchu a mikroštrukturálnymi rozdielmi v mozgu.

Poškodenie sluchu vedie k zmenám v mozgu
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, TheDigitalArtist), Úprava: Vosveteit.sk

Strata sluchu postihuje veľké percento ľudí vo veku 70 rokov a viac. Predchádzajúce výskumy naznačili, že zhoršenie a strata sluchu môžu viesť k vyššiemu riziku demencie, hoci prečo, ostáva doteraz neznáme.  

Výskumníci z University of California, San Diego, v rámci novej štúdie skúmali, či sa môže porucha alebo úplná strata sluchu spájať so zmenami v určitých mozgových regiónoch. Do výskumu sa zapojilo niekoľko dobrovoľníkov s poruchami sluchu. Výsledky ukazujú, že títo pacienti vykazovali mikroštrukturálne rozdiely v auditívnych oblastiach spánkového laloka a v oblastiach frontálneho kortexu, ktoré sa spájajú so spracovaním reči a jazyka.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Výsledky našej práce naznačujú, že sluchové poruchy môžu viesť k zmenám v mozgu, v oblastiach, ktoré riadia spracovanie zvukov a v oblastiach, ktoré majú na starosti našu pozornosť. Zároveň sme zistili, že pri poruchách sluchu mozog vynakladá vyššie úsilie porozumieť počutým zvukom, čo môže viesť k vyššiemu riziku demencie,” vysvetľuje vedúca štúdie, Linda K. McEvoy.  

Autori štúdie sa domnievajú, že ak by sme našli spôsoby ako sa pred vyšším úsilím porozumieť chrániť, potom by sme mohli riziko demencie znížiť. Môžeme používať napríklad titulky pri filmoch a seriáloch, alebo sa stretávať so známymi v tichšom prostredí. Pre potreby práce výskumníci získavali dáta zo staršej štúdie Rancho Bernardo Study of Health Aging. Táto práca skúmala obyvateľov predmestia Rancho Bernardo v San Diegu od roku 1972.  

Regionálne zmeny v mozgu

130 dobrovoľníkov prešlo v rámci výskumu sluchovými testami medzi rokmi 2003 a 2005. Následne medzi rokmi 2014 a 2016 prešli MRI vyšetrením. Tieto vyšetrenia odhalili, že poškodenie sluchu sa môže viazať na regionálne zmeny v mozgu. Tieto zmeny sa môžu objaviť práve preto, lebo pacienti vynakladajú vyššie úsilie porozumieť zvukom, ktoré okolo seba počujú.  

Autori štúdie v tomto smere upozorňujú na dôležitosť chrániť si sluch. Ľudia by sa mali vyhnúť dlhodobému vystaveniu hlasným zvukom. Ak pracujú v hlučnom prostredí, v tomto prípade sa odporúčajú vhodné bezpečnostné prvky na ochranu sluchu.  

Poškodenie sluchu je mimoriadne rozšírený problém. Výskumníci z technologického inštitútu MIT v minuloročnej štúdii priniesli zistenia, ktoré by nám mohli pomôcť navrátiť sluch. Predstavili koncept regeneratívnej terapie, pomocou ktorej by mohli vytvoriť drobné bunky v našom uchu prostredníctvom ktorých vnímame zvuky okolo nás. Tieto drobné bunky pripomínajúce vlasy umierajú, ak sú vystavené hlasným zvukom alebo určitým druhom liekov. Výskumníci pripravujú liek, ktorý by sa podával priamo do ucha a viedol by k regenerácii týchto buniek. Za sebou majú už aj klinické testy, ktoré boli úspešné. Dobrovoľníkom dokázali zlepšiť sluch, čo testovali na ich schopnosti porozumieť reči a rozoznať jednotlivé slová. 

Zatiaľ však nie je možné povedať, kedy sa táto nová liečba dostane na trh. Dovtedy si treba, ako upozorňujú aj autori tejto štúdie, sluch chrániť najlepšie ako vieme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre