Posielate SMS správy často? Pozrite sa, prečo by ste sa im mali raz a navždy vyhnúť!

SMS štandard už nedokáže čeliť hrozbám modernej doby. Existujú bezpečnejšie spôsoby komunikácie, ktoré by ste nemali ignorovať.

SMS preco by sme ich nemali pouzivat
Zdroj: danigeza a OpenClipart-Vector z Pixabay.com, koláž Vosveteit.sk

SMS správy každý dobre pozná. Ak sa máme napríklad s niekým stretnúť a vieme že budeme chvíľu meškať, lepšie je mu poslať krátku “esemesku”, ako volať a dlhšie vysvetľovať kde sme a kedy prídeme.  

Dnes už posielanie SMS správ nahradili rôzne četovacie aplikácie, Instagram, Messenger alebo WhatsApp. Väčšina z nás už má dáta v mobile, ktoré nie sú tak drahé ako pred pár rokmi. Ak však máme problémy s pripojením, SMS stále nájdu svoje uplatnenie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už v minulosti sme písali o novom štandarde RCS, ktorý presadzuje hlavne spoločnosť Google. Ak používate aplikáciu Google Správy, tento štandard vám umožní posielať správy zadarmo a oveľa bezpečnejšie. RCS správy ponúkajú okrem bohatších možností četovania aj šifrovanie end-to-end, ktoré ochráni vašu komunikáciu pred zvedavými očami hackerov. Ide o funkciu, ktorú bežné SMS správy nemajú. 

Hlavne preto sa Google snaží pretlačiť RCS ako nový štandard komunikácie. Už teraz na ňom funguje množstvo zariadení, až na výnimku iPhonov, no to je zas iná problematika. Prečo by ste sa ale mali vyhnúť posielaniu SMS správ?  

Nemožno poprieť to, že najväčšou výhodou SMS správ je ich univerzálnosť. Nepotrebujete internet, ani špeciálnu aplikáciu či účet na sociálnej sieti. Stačí vám na komunikáciu len telefónne číslo, ktoré má dnes už každý. Zároveň je jedno či má druhá strana Android alebo iPhone. Tam sa však výhody končia, informuje Proton. 

Prvá SMS sa poslala v roku 1992, v dobe kedy bezpečnosť na internete nebola tak dôležitá ako dnes. Hoci vtedy neboli SMS o nič bezpečnejšie ako dnes, ohroziť ich mohlo výrazne menej faktorov. SMS správy nie sú nijak chránené a v podstate sa ku nim môže dostať hocikto, kto vie ako zachytiť komunikáciu medzi vašim zariadením a zariadením príjemcu. Čítať ich môžu operátori, vláda a aj kyberzločinci.  

SMS už nie sú bezpečné

Znepokojivým je práve fakt, že SMS správy môžu bez problémov čítať operátori. Tí vidia všetko čo pošlete a čo dostanete a tieto dáta môžu poskytovať tretím stranám. Na to, aby ste mohli odoslať alebo prijať správu, musia mobilné zariadenia medzi sebou komunikovať. SS7, alebo Signaling System No. 7 je sada protokolov, ktoré umožňujú komunikáciu telefónov, telekomunikačných veží a rôznych mobilných sietí. Zároveň umožňujú aj posielanie a prijímanie SMS správ.  

V rámci tejto siete nájdeme aj staré technológie, ktoré vznikli v dobe, kedy kyberbezpečnosť naozaj nebola problémom. Hoci dnes sa situácia drasticky zmenila, veľa sietí stále funguje na SS7.  

Už sme spomenuli, že SMS správy nie sú nijak chránené. Znamená to aj to, že ak sa vám do smartfónu dostane malvér, ten môže získať prístup ku všetkým vašim SMS správam. Cez SMS dostávame napríklad bezpečnostné kódy v rámci dvojfaktorového overenia, čo predstavuje bezpečnostné riziko.  

Komunikáciu vám môže sledovať aj policajti či hackeri cez zariadenie StingRay

Existujú dokonca aj zariadenia, ktoré sa volajú StingRay. Tento typ zariadenia je schopný generovať signál, ktorým oklame váš telefón, že StingRay je veža mobilného operátora. Následne sa telefón ku zariadeniu pripojí a posiela cez neho komunikáciu do skutočnej mobilnej veže. Inými slovami, vytvára akýsi uzol, cez ktorý možno sledovať komunikáciu. Ide pritom o pomerne malé zariadenie, ktoré možno prenášať dokonca aj v aute.

iPhony majú iMessage a Androidy si postupne osvojujú RCS. V oboch prípadoch ide o oveľa bezpečnejšie formy komunikácie. Zároveň však platí, že ak chce komunikovať Android s iPhonom, správa sa stále prepne na tradičnú SMS. SMS posielate aj v prípade ak máte zapnutú RCS komunikáciu, no druhá strana nie. Aj preto Google tlačí, aby sa RCS štandard začali podporovať aj iPhony.  

Zároveň ale musíme povedať, že SMS pomaly vymiera. Našu komunikáciu sprostredkúvajú aplikácie ako Instagram, Messenger, WhatsApp, Signal alebo Telegram. SMS sa stále používa napríklad na 2FA kódy, čo sa zatiaľ pravdepodobne nezmení. Ako užívateľ by ste sa však SMS mali vyhýbať vždy, keď to ide.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre