Polícia radí, čo robiť, ak vám útočník ukradol údaje z bankovej karty. „Konajte okamžite! Môže ísť o minúty!“

Čo robiť, keď sa stanete obeťou online podvodu? Pozrite sa na prvú pomoc, ktorú odporúča Polícia SR, ak vám útočník ukradol údaje z bankovej karty.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

V súčasnosti  nie je ničím výnimočným, ak vám v kyberpriestore skríži cestu online podvodník. Stretnúť sa môžeme s falošnými SMS správami, hovormi, podvodnými súťažami no i internetovými stránkami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako oficiálne webové stránky inštitúcií či obchodov. Všetky typy podvodov majú spoločného menovateľa, ktorým je, že útočník chce získať na úkor obete prospech, zväčša ide o citlivé údaje z bankovej karty alebo prihlasovacie údaje do internet bankingu.

Útočníci častokrát, aby získali tieto údaje, tak sa snažia v nás vyvolať strach, aby sme konali ihneď. Človek v strese totiž spraví aj také veci, ktoré by inak nespravil. Prípadne narazíme na ponuku v obchode, ktorej jednoducho neodoláme vzhľadom na cenu, ktorá je výnimočné nízka. Tých scenárov, ako môže útočník získať citlivé údaje z karty, je ale oveľa viac. Čo by sme ale mali robiť, ak sa staneme obeťou online podvodu? Pozrite sa, čo radí polícia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvá pomoc pri online podvode

Muži zákona hovoria, že konať  musíme ihneď, ako máme podozrenie, že sme sa stali obeťou online podvodníka. Môže ísť totiž o minúty, kým vám útočník vybieli účet.

„Volajte do banky alebo choďte na jej pobočku (v obchodých centrách sú otvorené aj počas víkendov). Po svojej identifikácii požiadajte o okamžité pozdržanie platby, pretože ide o podvod.“, hovoria muži zákona.

Polícia ďalej vyzýva, ak škoda, ktorá vznikla, je väčšia ako 266€, aby ste podali zároveň aj trestné oznámenie. No druhým dychom treba dodať, že podvodník často sedí na druhej strane zemegule a preto objasnenie skutku a dolapenie zlodeja, nemusí vždy dopadnúť podľa vašich predstáv.

„V prvých momentoch zohráva kľúčovú rolu Vaša rýchlosť a možnosti banky. Neskôr môže do procesu vstúpiť prokurátor, ktorý ako jediný má právo vydať príkaz na zaistenie finančných prostriedkov. Polícia nemá takéto právomoci.“

Ako predísť takýmto situáciám?

Policajti hovoria, že najlepšou možnosťou, ako sa chrániť, je prevencia. A preto odporúčajú, aby sme boli obozretní, ak narazíme na mimoriadne výhodné ponuky na internete. Máme byť zároveň v pozore, ak má platba smerovať do exotických krajín či daňových rajov. No zároveň by nám mala v hlavne blysnúť kontrolka, že niečo nie je v poriadku, keď druhá strana robí na nás nátlak, aby sme konali ihneď. Ide o jeden z hlavných znakov online podvodov.

V súvislosti s touto témou nám dovoľte, dať vám do pozornosti články, ako môžete rozpoznať falošný e-shop a ako môžete platiť na internete bezpečne.

Využívajte funkcie bankových aplikácií, ktoré nás chránia

Do pozornosti by sme vám dali ale ešte ďalšie tri tipy, ako môžete minimalizovať straty, keď sa stanete obeťou online podvodníka. V prvom rade si nastavte na karte denné maximálne limity. Tie vám odporúčame nastaviť tak, aby ste do nich pohodlne zmestili vaše denné náklady aj s nejakou rezervou. Majte na pamäti, že výšku limitou môžete zmeniť kedykoľvek cez mobilnú aplikáciu a to aj v situácii, keď stojíte pri pokladni. Nemajte preto strach používať túto funkciu. Mimochodom, v súvislosti s online platbami, vedeli ste, že môžete v e-shopoch a na internete používať aj jednorazové platobné karty? Túto funkciu určite neprehliadajte.

Banka nastavenie limitov na karte
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň, ak sa stanete obeťou online podvodníka, okamžite si zablokujte kartu. V tomto prípade ale neutekajte do banky. V prvom kroky si otvorte mobilnú aplikáciu, cez ktorú znefunkčnite kartu. Potom kontaktujte banku a vysvetlite jej, čo sa stalo a pýtajte sa na to, aké máte možnosti, aby ste sa dostali k peniazom, ktoré vám útočník ukradol.

Blokovanie bankovej karty
Zdroj: Vosveteit.sk

Záverom nám dovoľte upozorniť aj na to, aby ste si nič neinštalovali do smartfónu, ak vás na to vyzýva druhá strana, alebo vám prišiel odkaz na program v SMS správe či e-maile. Dôvodom je, že pomocou týchto aplikácií môže útočník prebrať kontrolu nad vašim zariadením.

Stali ste sa niekedy obeťou online podvodníka alebo sa vás niekto pokúsil okradnúť cez internet? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre