Podporuje váš počítač štandard Wi-Fi 6? Takto to viete zistiť do minúty!

Wi-Fi 6 je najnovším štandardom bezdrôtovej technológie a oproti predchádzajúcej generácii prináša množstvo výhod.

Podporuje váš počítač Wi-Fi 6?
Zdroj: Unsplash (Compare Fibre), PNGwing,Úprava: Vosveteit.sk

802.11ax je už šiestou generáciou štandardov bezdrôtových technológií. Toto číslo vám pravdepodobne nič nehovorí, no možno ho poznáte pod jednoduchším názvom Wi-Fi 6. V súčasnosti ide o najaktuálnejší štandard, ktorý sa dostáva do našich zariadení a ponúka dvojnásobné rýchlosti prenosu oproti predchádzajúcej generácii Wi-Fi 5. Podporuje ho však Windows 10 a 11?

Podporuje váš PC Wi-Fi 6?

Oba operačné systémy podporujú Wi-Fi 6 protokol, no je tu ešte jeden problém. Ak ho nepodporuje vaša sieťová karta, potom je to aj tak úplne jedno. Našťastie však viete rýchlo zistiť, či váš počítač podporuje Wi-Fi 6.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na začiatok si musíte otvoriť príkazový riadok ako administrátor. Aby ste tak urobili, stlačte kombináciu kláves „Windows+R“ a do otvoreného okna napíšte príkaz cmd. Ako administrátor otvoríte príkazový riadok kombináciou „ctrl+shift+enter“.

Následne stačí, aby ste do príkazového riadku skopírovali tento príkaz „netsh wlan show drivers“, podotýkame bez úvodzoviek. Po stlačení klávesy enter by vám mal operačný systém vyhodiť informácie o podporovaných Wi-Fi protokoloch.

Podporuje váš počítač Wi-Fi 6?
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypíše sa vám niekoľko informácií, no my hľadáme možnosť „radio types supported“. Táto možnosť vám vypíše všetky protokoly, ktoré vaša sieťová karta podporuje. Ak v zozname nájdete už vyššie spomínaný protokol 802.11ax, potom vaša karta podporuje najnovší štandard Wi-Fi 6. Otázka je, či Wi-Fi 6 naozaj používate.

Používa váš počítač Wi-Fi 6?

Jedna vec je, že váš počítač podporuje najnovší protokol, druhá vec je, či ho reálne používa. Ak napríklad váš router nepodporuje Wi-Fi 6, potom sa počítač pripája pomocou zastaranej technológie, čo môže viesť k pomalšiemu sťahovaniu či surfovaniu na webe.

Aj toto sa dá veľmi rýchlo dohľadať. Ak chcete vedieť aký protokol momentálne používate, stačí zájsť do nastavení, presnejšie do sekcie sieť a internet a následne Wi-Fi. V tomto okne uvidíte k akej bezdrôtovej sieti ste momentálne pripojení a môžete si rozkliknúť jej vlastnosti.

Podporuje váš počítač Wi-Fi 6?
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám zoznam, v ktorom opäť nájdeme možnosť protokol. V tomto riadku sa vám ukáže, či vaša Wi-Fi používa Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 alebo ešte starší bezdrôtový protokol.

Rozdiel vo Wi-Fi štandardoch

Potrebujeme vôbec Wi-Fi 6? Aký je vlastne rozdiel medzi jednotlivými generáciami bezdrôtových technológií? Ako každá nová generácia, aj Wi-Fi 6 prináša oveľa väčšie rýchlosti prenosu dát. V praxi to znamená, že sa vám internetové stránky načítajú rýchlejšie, no rýchlejšie bude napríklad aj sťahovanie filmov alebo seriálov či iných súborov.

Wi-Fi štandardy sa líšia aj tým, aké pásmo používajú, pričom Wi-Fi 6 môže používať aj 2,4 aj 5 GHz pásmo. Rozdiel je taký, že 2,4 GHz je síce o niečo pomalšie, no lepšie prenikne cez steny. 5 GHz prináša vyššie rýchlosti, no má oveľa menší dosah.

Podporuje váš počítač Wi-Fi 6?
Zdroj: linksys.com

Rozdiel medzi jednotlivými Wi-Fi štandardmi je aj počet zariadení, ktoré sa môžu na sieť pripojiť bez toho, aby došlo k výraznému spomaleniu prietoku dát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre