2.4GHz alebo 5GHz Wi-Fi sieť? Ku ktorému typu Wi-Fi siete sa je lepšie pripojiť, aby vám internet išiel lepšie?!

Internetové pripojenie cez Wi-Fi nám môže niekedy kolísať. Vo väčšine prípadov ale stačí zvoliť správy typ siete. Ktorý si ale vybrať, 2.4GHz alebo 5GHz?

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Internetové pripojenie nám niekedy kolíše. Kvalitu pripojenia môže ovplyvniť viacero faktorov. Ak vylúčime chyby na strane poskytovateľa služby, tak najčastejšie problém spočíva v routeri a type Wi-Fi siete, ku ktorej sa pripájame. Pre tých, ktorí nevedia, tak poznáme 2.4GHz a 5GHz Wi-Fi sieť. Tieto typy sietí podporuje väčšina moderných smerovačov, mnohé z nich ich môžu mať spustené dokonca súčasne. Nižšie si vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel, a ktorý typ siete je pre nás vhodnejší.

Pozor, kde umiestnite router!

Určite ste už počuli, že router by ste nemali umiestňovať niekde do kúta, kde je obklopený hromadou nábytku alebo je dokonca schovaný v skrini. Dôvodom je, že signál sa najlepšie šíri, keď mu nestoja v ceste žiadne prekážky. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku. No signál najslabšie prechádza cez betón, potom nasleduje železobetón, tehly a podobne. Na opačnej strane stojí preglejka, sadrokartón či drevo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pýtate sa, prečo vám spomíname prekážky, cez ktoré neprechádza signál, resp. predchádza ľahko? Dôvodom je, že to je jeden z hlavných rozdiel medzi 2.4GHz a 5GHz Wi-Fi sieťami.

Kedy použiť 2.4GHz sieť a kedy 5GHz sieť?

Prvým a zásadným rozdielom medzi týmito sieťami je dosah. 2.4GHz sieť dokáže pokryť väčšiu plochu. Šíri sa teda veľa ľahšie! Znamená to, že ak sa od routera nachádzate ďaleko, napríklad v o dve izby ďalej, tak by ste sa mali pripojiť k tomuto typu siete. Internet vám pôjde lepšie v porovnaní s 5GHz pripojením.

„Ak sa od routeru nachádzate ďalej, pripojte sa k 2.4GHz sieti. Rovnako sa k nej pripojte aj v prípade, ak máte členitú domácnosť.“

V súvislosti s touto témou treba spomenúť, že väčšina zariadení má prednastavený preferovaný typ 2.4Ghz Wi-Fi siete. Ide o chytré televízory, notebooky, smartfóny, smart hodinky a podobne. Spomíname to preto, lebo v prípade, ak máte k jednému typu siete pripojených príliš veľa zariadení, tak dochádza k jej preťaženiu. Odporúča sa, aby sme nemali pripojených k jednej sieti viac ako 4-6 zariadení. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že idete po diaľnici. V nočných hodinách je premávka plynulá, no ak by ste na diaľnicu vyrazili ráno, tak by ste po nej išli pravdepodobne krokom. Dôvodom je, že je preťažená. Rovnaký princíp funguje aj pri Wi-Fi. Takisto treba spomenúť, že signál vám môžu rušiť aj ďalšie susedné Wi-Fi siete. Vtedy je potrebné zvoliť iný kanál. Väčšina routerov to robí ale automaticky.

Ako už asi tušíte, ak máte zariadenie v blízkosti routera, tak je efektívnejšie zvoliť 5GHz sieť. Pýtate sa, akú výhodu prináša tento typ siete? 5GHz sieť je rýchlejšia!

„Pripojenie 2.4GHz sa pri nižších rýchlostiach dostane ďalej, zatiaľ čo frekvencie 5GHz poskytuje vyššiu rýchlosť pri kratšom dosahu. Dôvodom je väčšia šírka pásma.“

Rovnako treba spomenúť, že tento typ siete býva spravidla menej vyťažený. Ďalšou výhodou je, že väčšina susedov vo vašom paneláku bude používať 2.4GHz sieť. Výsledkom je, že keď sa pripojíte k 5GHz sieti, tak tá bude menej rušená externými vplyvmi.

Pozrite sa, ako kvalitný signál máte?

V nadväznosti na túto tému by sme vám chceli dať do pozornosti ešte jeden tip, ako môžete odhaliť, ktorý typ siete je pre vás lepší. Výkonnosť smerovačov sa líši od routera k routeru, a preto by ste sa mali pozrieť aj na kvalitu signálu. To môžete urobiť pomocou rôznych mobilných aplikácií. Mnohé z nich sú dostupné zadarmo! Tejto téme sme sa venovali podrobne v tomto článku. No poslúži vám k tomu aplikácia nižšia.

Následne, ako si ju stiahnete, tak je potrebné sledovať indikátor RSSI (received signal strength indicator alebo indikátor sily signálu). Tento údaje je udávaný v dBm. Vo všeobecnosti platí, že čím nižšiu hodnotu nameriate, tak tým je kvalita signálu lepšia. Vo všeobecnosti ale platí, že zlomová hodnota je -67 dBm. Ide o kvalitu signálu, pri ktorej môžete ešte plynulo sledovať filmy alebo seriály. Pri vyšších hodnotách sa môžete stretávať s trhaním internetu a jeho výpadkami.

Páčil sa vám článok alebo bol pre vás užitočný? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre