Pochopíme niekedy ako vznikol život? Vzorky z asteroidu Ryugu vedcom odhaľujú tajomstvá vzniku aminokyselín

Aminokyseliny sú základom pre proteíny a tie zas predstavujú základ pre život. Ako tieto dôležité látky vznikali?

Život na Zemi mohol vzniknúť kvôli tomuto dôležitému procesu
Zdroj: Unsplash (Doruk Yemenici, ANIRUDH), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Naša Slnečná sústava vznikla z molekulárneho oblaku, ktorý prešiel kolapsom. Najprv vzniklo mladé Slnko, ktoré si okolo seba vytvorilo mohutný prstenec plný plynu, prachu a iného materiálu. Z tohto prstenca neskôr vznikli planéty, mesiace a ďalšie objekty sústavy.

Vzdialenejšie objekty sa skladali z ľadu, ktorý obsahoval vodu, oxid uhličitý, metanol a amoniak spolu s ďalšími organickými zlúčeninami. Zárodky planét však obsahovali aj rádioaktívny materiál, ktorý sa postupne rozpadal a ohrieval planétu, čím rozpustil ľad. Nastalo obdobie, kedy sa na telese nachádzala voda, ktorá umožnila priebehu ďalších chemických reakcií. Počas nich vznikol nový organický materiál vrátane aminokyselín, vysvetľujú vedci z Okayama University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Voda však postupom času zamŕzala, keď sa minul rádioaktívny materiál, ktorý ju ohrieval. Následne planéta prešla niekoľkými katastrofickými kolíziami a vznikli asteroidy, ktoré sa dostali do celej sústavy, aj do blízkosti Zeme. Tieto asteroidy mohli na našu plantu priniesť organické látky, ktoré viedli ku vzniku života na planéte.

Za jedny z najdôležitejších látok považujeme aminokyseliny, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi proteínov. Tie sú zas dôležité pri mnohých procesoch, ktoré v živých organizmoch prebiehajú. Vedci predpokladajú, že na Zemi muselo existovať množstvo aminokyselín, obzvlášť v oblastiach kde život po prvýkrát vznikol.

Asteroid bohatý na organické látky

Už predchádzajúce výskumy odhalili niekoľko scenárov, ako mohli aminokyseliny vzniknúť nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre. Dnes vieme, že meteority, ktoré sa radia do kategórie uhlíkových chondritov, v sebe ukrývajú aminokyseliny, ktoré nájdeme vo všetkých živých organizmov. Vedci momentálne analyzujú vzorky z asteroidu Ryugu, ktorý sa radí do kategórie uhlíkových chondritov. Na základe analýzy vzoriek sa výskumníci pokúšajú zistiť množstvo organických látok a aminokyselín v tomto asteroide.

Výskum odhalil, že jedna častica asteroidu ukrývala veľké množstvá aminokyseliny, ktorá sa vo vesmíre bežne nevyskytuje. Ide o aminokyselinu s názvom dimetylglicín. Zaujímavosťou je, že druhá častica túto aminokyselinu neobsahovala. Naopak to bolo v prípade aminokyseliny glycín. A situácia bola opäť opačná aj v prípade beta Alanínu.

Tieto výsledky naznačujú, že zárodok planéty, z ktorého neskôr vznikol asteroid Ryugu, musel prejsť fázou, kedy sa ľad v zárodku rozpustil a prebehli rôzne chemické reakcie, ktoré si vyžadovali prítomnosť vody. Práve tento proces môže vysvetliť, prečo sa množstvá aminokyselín líšili medzi vzorkami.

Vedci sa domnievajú, že jedna vzorka mohla byť v minulosti ovplyvnená inými procesmi, ako druhá. Prvá skúmaná vzorka tak mohla existovať v oblasti, kde bolo dostupného viac ľadu. Analýza vzoriek z asteroidu dokázala, že aj malé rozdiely v množstve vody môžu viesť k odlišným pomerom aminokyselín. Niektoré môžu vzniknúť, zatiaľ čo iné v odlišných podmienkach zanikajú. Tým zároveň ovplyvňujú aj celkovú dostupnosť aminokyselín, z ktorých môže vzniknúť život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre