Látka, ktorá nakopla život u nás na Zemi: Pomocou nej by sme ho mohli nájsť aj za hranicami sústavy

Výskumníci v novej štúdii popisujú jednoduchú látku, ktorá mohla vytvoriť prvé biologické procesy na Zemi.

Život na Zemi mohol vzniknúť kvôli tomuto dôležitému procesu
Zdroj: Unsplash (Doruk Yemenici, ANIRUDH), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pod metabolizmom rozumieme sadu základných chemických reakcií, bez ktorých by život ako ho poznáme, nedokázal vzniknúť. Lenže ako sa po prvýkrát tieto reakcie objavili ostávalo záhadou, na ktorú sa v rámci novej štúdie pozreli vedci z univerzity Rutgers. Priniesli model, ktorý by nám do budúcna mohol pomôcť odhaliť planéty, ktoré sú len krôčik od toho, aby na nich vznikli prvé organizmy.

Po živote za hranicami Zeme pátrame prakticky už od doby, kedy ľudstvo začalo s vesmírnym programom, no zatiaľ sa nám aj napriek veľkému množstvu rozličných projektov nepodarilo nájsť nič. Autori novej štúdie však prinášajú ďalšiu stopu, po ktorej môžeme pátrať, a ktorá by nám v tomto smere mohla pomôcť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie na základe výsledkov tvrdia, že život na Zemi „nakopol“ jednoduchý peptid s dvoma atómami niklu, ktorý autori prezývajú „Nickelback“.

„Veríme, že pred 3,5 až 3,8-miliardami rokov si Zem prešla bodom zlomu a zrazu prešla z prebiotických systémov na biologické sústavy. Podľa nás týmto bodom zlomu bolo niekoľko predchodcov proteínov, ktoré vykonali dôležité kroky v prastarých metabolických reakciách. V rámci štúdie sme našli jeden z týchto základných peptidov,“ vysvetľuje Vikas Nanda, jeden z autorov štúdie.

Ako sme už spomenuli, táto štúdia by nám mohla pomôcť odhaliť život za hranicami našej planéty. Keď vedci pátrajú po živote vo vesmíre, zameriavajú sa na sadu biologických stôp, ktoré nevyvrátiteľne potvrdia existenciu života na určitej planéte. Peptid Nickelback by mohol byť jednou z kľúčových biologických stôp. Prostredníctvom neho by vedci mohli nájsť planéty, ktoré sú na zlomku vytvorenia života.

Nájdeme život vo vesmíre?

Základné látky štartujúce vznik života musia byť dostatočne jednoduché na to, aby sa dokázali vytvoriť zo zmesi prebiotických látok. Zároveň ale musia byť dostatočne aktíve na to, aby zobrali energiu z prostredia a začali riadiť biochemický proces.

V rámci výskumu vedci zobrali komplexné proteíny existujúce dnes a postupne ich rozkladali až na ich základnú štruktúru. Najsľubnejším sa ukázal byť peptid Nickelback, ktorý sa skladá z 13 aminokyselín a spája dva ióny niklu. Tento prvok podľa autorov štúdie existoval v hojnom zastúpení v prvých oceánoch na Zemi. Keď sa atómy niklu spoja s peptidom, vzniká mimoriadne účinný katalyzátor. Priťahuje protóny a elektróny, pričom produkuje vodíkový plyn. Ten bol na mladej Zemi dôležitým zdrojom energie pre metabolizmus.

„Existuje množstvo teórií o vzniku života na Zemi, no len málo laboratórnych experimentov. Naša práca dokazuje, že jednoduché proteínové metabolické enzýmy sú naozaj možné. Navyše sú mimoriadne stabilné a aktívne. Veríme, že práve tieto enzýmy sú štartovacím bodom pre život,“ tvrdí Nanda.

Výskum nám pomáha lepšie pochopiť nielen to, ako mohol vzniknúť život na Zemi, ale aj ako pátrať po dôležitých látkach na iných planétach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre