Asteroid Ryugu je bohatý na organické molekuly. Pomôže nám to vysvetliť ako vznikol život na Zemi?

Tento objav podporuje myšlienku, že organický materiál z vesmíru prispel k inventarizácii chemických zložiek potrebných pre život.

ryugu-vzorky asteroidu
Zdroj: JAXA, vzorky asteroidu Ryugu

Sonda Japonskej vesmírnej agentúry, Hayabusa2, doniesla na Zem vzorky z asteroidu Ryugu. Vedci z celého sveta sa okamžite pustili do analýzy vzoriek a výsledky ich práce potvrdili dlhé roky pretrvávajúcu teóriu. Ukázalo sa, že v asteroidoch sa skutočne môže nachádzať organický materiál, ktorý prispel na Zemi k vytvoreniu látok, ktoré sú nevyhnutné pre život.

Organické molekuly sú základným stavebným kameňom pre všetky formy života ako ho poznáme, informuje NASA. Pozostávajú zo širokého spektra zlúčenín s uhlíkom a vodíkom, kyslíkom, dusíkom, sírou či inými atómami. Zaujímavosťou v tomto prípade je fakt, že organické molekuly môžu vzniknúť aj procesmi, ktoré si nevyžadujú prítomnosť života. V tomto smere už dlho existovala hypotéza, že v asteroidoch sa môžu odohrať chemické reakcie, ktoré vytvoria základné ingrediencie pre život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vzorkách našli vedci aj stopy aminokyselín. Určité druhy aminokyselín sú využívané pozemským životom na vytvorenie proteínov a tie sú zas dôležité na výrobu enzýmov. Enzýmy slúžia na urýchlenie chemických reakcií a vytvorenie štruktúr z mikroskopickej mierky do väčšej. Vedci zároveň objavili organické látky, ktoré vznikajú za prítomnosti vody. Tými látkami sú napríklad polycyklické aromatické uhľovodíky.

„Prítomnosť prebiotických molekúl na povrchu asteroidu aj napriek drsnému prostrediu nám hovorí, že zrnká prachu asteroidu môžu organické molekuly chrániť. Tie dokážu prežiť vákuum, radiáciu, ale aj solárne teploty,“ informuje Hiroshi Naraoka, ktorý sa podieľal na výskume vzoriek.

Naraoka tvrdí, že organické molekuly sa môžu rozptýliť po sústave ako medziplanetárny prach. Do vesmíru sa dostanú keď niečo naruší povrch asteroidu. Analýza vzoriek z asteroidu Ryugu do veľkej miery sedí s analýzou ďalších asteroidov bohatých na uhlík. Tieto typy asteroidov sú podľa predpokladov vedcov najviac vystavené vode.

Základné stavebné kamene života

V niektorých sa našli cukry a nukleobázy, ktoré sú komponentami DNA a RNA. Čo sa však týka vzoriek z asteroidu Ryugu, podobné látky vedci zatiaľ nenašli.

„Je možné, že sa tieto zlúčeniny nachádzajú aj v tomto asteroide, no sú pod našou hranicou detekcie, keďže pracujeme s pomerne malou vzorkou,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Daniel Glavin.

Sonda Hayabusa2 vzorky odobrala 22. februára 2019 a na Zem ich doniesla 6. decembra 2020. Od roku 2021 prebiehajú intenzívne štúdie týchto vzoriek. Štúdia je prvou organickou analýzou vzoriek a autori výskumu vysvetľujú, že tieto vzorky sa budú skúmať ešte ďalšie nadchádzajúce roky. Tento rok majú na Zem prísť aj vzorky z asteroidu Bennu, ktoré zozbierala sonda OSIRIS-REx. Vedci ich priamo porovnajú so vzorkami z asteroidu Ryugu.

Ryugu a Bennu sú dva podobné asteroidy, čiže ich štúdia prinesie ďalšie informácie. OSIRIS-REx ale v tomto prípade prinesie väčšie množstvo materiálu. Autori štúdie dúfajú, že sa pomocou neho dozvedia niečo viac o základných stavebných kameňoch života a ich výskyte v uhlíkových asteroidoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre