Po Zemi čoskoro možno budú chodiť mamuty. Vedci spravili prielom v štýle „Jurského Parku“

Spoločnosť Colossal Biosciences sa venuje výskumu toho, ako priniesť k životu dávno vyvinuté živočíchy.

mamut
Zdroj: ishibashi seiichi / Shutterstock.com

Výskumníci zo spoločnosti Colossal Biosciences sa pokúšajú priniesť na svet dávno vyhynuté živočíšne druhy. V rámci najnovších výskumov sa vedcom podaril obrovský prielom v oblasti výskumu indukovaných pluripotentných kmeňových buniek mamutov.  

Pluripotentné kmeňové bunky sú také, ktoré sa dokážu premeniť na akúkoľvek inú bunku v tele organizmu, píše portál Businesswire. V prípade týchto sloních pluripotentných kmeňových buniek však podľa autorov výskumu nejde len o to, aby priniesli mamutov späť na Zem. Výskum má celkovo obrovský význam pre pochopenie vývoja buniek, ich liečby a iné.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“V minulosti prebehlo niekoľko pokusov o generovanie sloních indukovaných pluripotentných kmeňových buniek. Žiadne pokusy ale neboli úspešné. Slony sú naozaj špeciálnymi tvormi a len v poslednej dobe začíname aspoň trochu chápať ich základnej biológii,” tvrdí Eriona Hysolli, jedna z autorov štúdie.  

Autori sa venovali kmeňovým bunkám aj v minulosti, s ako-takým úspechom. Na tomto úspechu sa rozhodli stavať ďalej a teraz sa im podarilo získať doteraz najlepšie výsledky v preprogramovaní týchto buniek.  

Prelom v oblasti kmeňových buniek zaznamenal výskumník menom Shinya Yamanaka v roku 2006. Vtedy sa mu podarilo úspešne derivovať myšie kmeňové bunky. Odvtedy sa s použitím jeho metódy podarilo derivovať kmeňové bunky človeka, koňa, prasaťa, dobytku, zajaca, opice a mnohých ďalších živočíchov. Autori štúdie vysvetľujú, že spomedzi všetkých živočíchov sa kmeňové bunky slonov preprogramúvajú najťažšie. Napriek tomu to vedci skúšajú, pretože pochopenie tohto problému nám umožní získať veľa mimoriadne dôležitých poznatkov v oblasti biológie.  

Preprogramovanie sloních kmeňových buniek

Na preprogramovanie kmeňových buniek použili vedci najprv indukčné médium a následne pridali transkripčné faktory OCT4, SOX2, KLF4, MYC +/- NANOG a LIN28A a TP53. Vďaka tomuto postupu dosiahli zatiaľ najlepšie preprogramovanie sloních kmeňových buniek. Postup sa líši od preprogramovania buniek iných živočíchov, kvôli komplexnému TP53. TP53 je gén, ktorý bunka používa na to, aby opatrne riadila svoj rast tak, aby sa z nej nestala rakovinová bunka.  

Výskum značí mimoriadny úspech, no tu sa práca vedcov ani zďaleka nekončí. Aj samotní autori priznávajú, že tieto výsledky sú dobrý začiatok, no čaká ich ešte dlhá púť. Hlavným cieľom výskumníkov je priniesť na povrch Zeme mamutov, ktoré kedysi dávno chodili po Zemi. Popritom chcú vedci prísť na to, prečo je preprogramovanie kmeňových buniek slonov tak náročné.  

Spoločnosť Colossal Biosciences chce pomocou kmeňových buniek obnoviť niekoľko ďalších živočíšnych druhov a zachovať tie, ktoré sú momentálne v ohrození. Okrem oživovania vyhynutých živočíchov však práca vedcov spoločnosti prinesie veľa významných poznatkov do odboru zdravotníctva, genetiky a iných. Bude preto fascinujúce sledovať, kam sa vedcom podarí dostať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre