Po prvýkrát sa podarilo dostať energiu vyžarovanú zo satelitu vo vesmíre na Zem

Úspešný bezdrôtový prenos energie z vesmíru na Zem ukázal, že vesmírne solárne energie môžu byť realistickým nápadom.

satelit posiela energiu na zem
Zdroj: naratrip / shutterstock.com

Solárna energia je jednou z ciest, ktorou sa ľudstvo môže vydať v snahe vymaniť sa zo závislosti na fosílnych palivách a znečisťovania našej atmosféry skleníkovými plynmi. Problém je, že solárne elektrárne na Zemi nie sú až tak efektívne pri nepriaznivom počasí a počas noci nefungujú vôbec.  

Výskumníci sa už roky pohrávajú s myšlienkou získavania solárnej energie z vesmíru. Na obežnej dráhe by solárny panel získal oveľa viac energie a bolo by mu jedno, či je deň alebo noc a aké je na Zemi počasie. Teoreticky sú vesmírne solárne elektrárne mimoriadne zaujímavým konceptom, no prakticky má táto technológia výrazné problémy. Jedným z nich je, ako by sme získanú energiu dostali späť na Zem.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže nemôžeme postaviť obrovský kábel, ktorý by transportoval energiu s vesmíru na planétu, ostáva nám len posielať získanú energiu bezdrôtovo. S týmto konceptom sa môžete často stretnúť v sci-fi, no od júna minulého roka sa stal realitou. Ako informuje portál IFL Science, od tohto obdobia satelit SSPD (pozn. Redakcie: Space Solar Power Demonstrator) posielal energiu zo satelitu späť na Zem a už máme aj prvé výsledky, ktoré nám ukazujú, ako sa experimentu darilo.  

Experimenty satelitu SSPD prebehli úspešne

Experiment ukázal, že bezdrôtový transport energie vo vesmíre a z vesmíru na zem je možný a je to prvýkrát, čo sa ľudstvu niečo také podarilo. Experiment SSPD odštartoval v januári minulého roku. Prvá skúška technológie ukázala že vieme poslať približne 100 miliwattov energie cez vesmír a že energetický lúč môžeme namieriť kamkoľvek chceme. Ďalšie experimenty poslali približne 1 miliwatt energie z vesmíru na Zem a to hneď trikrát za obdobie ôsmich mesiacov.  

Konečným cieľom projektu je vytvoriť modulárnu konšteláciu satelitov, ktorá by mala približne kilometer na šírku. Predpokladá sa, že táto konštelácia by mohla na Zem priniesť energiu, ktorá by mohla elektrinou zásobovať 10-tisíc domácností. Keďže vieme energetický lúč poslať akýmkoľvek smerom, ďalšou ideou projektu je posielanie energie do odľahlých oblastí, kde nemožno len tak vybudovať potrebnú infraštruktúru. Energia z vesmíru by sa mohla využiť aj pri katastrofách.  

“Tak ako Internet otvoril dvere k informáciám, dúfame, že bezdrôtové posielanie energie otvorí dvere k elektrine,” tvrdí vedúci projektu SSPD, Ali Hajimiri.  

Okrem bezdrôtového prenosu energie výskumníci skúšajú aj rôzne typy fotovoltaických článkov a rozkladateľnú štruktúru satelitov. Čo sa týka týchto experimentov, výsledky zatiaľ nie sú zverejnené. Celý satelit SSPD je momentálne len konceptom. Výsledky poukazujú na niekoľko slabých miest a ako by sa ich dalo vylepšiť. Nová verzia satelitu vylepší slabé miesta a priblíži sa bližšie k plne funkčnému prototypu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre