Pijete balenú vodu? Nemáme pre vás dobré správy. Spolu s ňou pijete aj toľkoto plastu! Je to viac, než sme si doposiaľ mysleli

Mikroplasty sa nachádzajú dnes už všade a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak bude aj s nanoplastmi. Ich zdravotné riziko je však oveľa vyššie.

Plastove flase a plast ktory pijeme_titulka
Zdroj: sky-and-sun / Shutterstock.com a Meaw_stocker / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Znečisťovanie prostredia nerecyklovateľnými materiálmi sa za posledné desaťročia stalo globálnym problémom, ktorý so sebou priniesol závažné problémy, ako napríklad mikroplasty.  

Mikroplasty sú dnes všade, na polárnych oblastiach, v pôde a objavili ich už aj v našej vode, jedle a dokonca aj v ľudskom tele. Ide o drobné časti plastov, ktoré konzumujeme nielen my, ale aj množstvo živočíchov na planéte. Výskumníci predpokladajú, že mikroplasty nebudú dvakrát prospešné pre naše zdravie, no aký majú dopad na náš organizmus, zatiaľ nie je plne pochopené.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informujú vedci z Columbia Climate School a autori novej štúdie, veľa výskumov sa zameriavalo primárne na obsah mikroplastov v balenej vode. Tieto výskumy sa zhodovali na tom, že voda v plastových fľašiach obsahuje desaťtisíce identifikovateľných mikroplastov. V rámci novej štúdie ale autori uplatnili o niečo lepšie výskumné metódy. Ich práca odhalila celkom novú ríšu mikroplastov, ktorú označujeme ako nanoplasty. O týchto menších čiastočkách vieme ešte menej ako o samotných mikroplastoch.  

Výsledky práce naznačujú, že liter balenej vody obsahuje približne 240-tisíc detekovateľných plastových fragmentov. Ide o 10 až 100 násobne viac čiastočiek, než sa pôvodne odhadovalo. Problém nanoplastov je ich veľkosť. Tieto fragmenty sú tak drobné, že dokážu cestovať cez črevá priamo do krvného obehu. Odtiaľ sa vedia dostať do ďalších orgánov, vrátane srdca a mozgu. Zároveň môžu preniknúť do individuálnych buniek a naprieč placentov, do tela ešte nenarodeného dieťaťa.  

Nanoplasty môžu predstavovať mimoriadne vážne riziko pre ľudský organizmus, preto sa vedci usilovne snažia pochopiť, čo s nami mikro a nanoplasty môžu spraviť.  

“Nanoplasty boli až donedávna temnou oblasťou, úplne nepreskúmanou. Toxikologické štúdie mohli len hádať, čo sa vo vode nachádza. Naša práca otvára nové okno do sveta, ktorý sa pred nami až donedávna schovával,” tvrdí Beizhan Yan, environmentálny chemik a jeden z autorov štúdie.  

V balenej vode sa nachádza obrovské množstvo nanoplastov

Najmenšie mikroplasty môžu mať až 1 mikrometer a nanoplasty sú ešte menšie. Pre lepšie porovnanie, ľudský vlas má šírku približne 70 mikrometrov. Mikroplasty v plastových fľašiach sa stali globálne známym problémom okolo roku 2018. V tej dobe výskumy zistili, že na liter tekutiny balenej v plastovej fľaši môžeme nájsť v priemere 325 častíc mikroplastov na liter. Ďalšie štúdie varovali, že v skutočnosti je toto číslo oveľa vyššie.  

Problém bolo, že aj tá najlepšia technika nešla pod jeden mikrometer, čo už je hranica, kedy sa z mikroplastov stávajú nanoplasty. Výskumníci vyvinuli metódy ako nahliadnuť na nanočastice, no nevedeli čo majú hľadať. Predchádzajúce štúdie dokázali priniesť hrubý odhad hmoty v nanočasticiach, no nevideli individuálne nanočastice a nevedeli ani to, ktoré z častíc sú mikroplasty a ktoré niečo iné.  

V rámci štúdie výskumníci preskúmali tri najpopulárnejšie značky balenej vody a zistili, že sa vo fľašiach nachádzalo od 110 do 370-tisíc plastových fragmentov. 90% tvorili nanoplasty, zvyšok mikroplasty. Zároveň sa im podarilo zistiť tvar týchto mikroskopických častíc.  

Bežne vedci pozorovali PET častice, čo je pochopiteľné, pretože ide o materiál, z ktorého sa vyrába drvivá väčšina plastových obalov. Tieto nanočastice však prekonal polyamid, čo je druh nylonu. Tieto nanoplasty môžu ironicky pochádzať z plastových filtrov, ktoré čistia vodu predtým, ako sa zabalí do fliaš.  

Autori štúdie pracujú s ďalšími odborníkmi na odmeraní mikroplastov v rôznych ľudských tkanivách. Popritom skúmajú, aký dopad by nanoplasty mohli mať na náš vývoj.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre