Ovláda vás drobný parazit? Toxoplazmóza má potenciál zmeniť aj naše správanie, dokonca aj nečakaným spôsobom

Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré sa šíri požitím kontaminovaného jedla a spája sa hlavne s mačkami.

Toxoplazmóza má potenciál ovplyvniť aj správanie človeka
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Vedeli ste, že existuje parazit, ktorý môže napadnúť náš mozog a zmeniť to, ako sa správame? V prírode existuje množstvo podobných organizmov, ktoré napádajú živočíchov a následne ich môžu ovládať. Takýto živočích už nežije preto aby zachovával svoje vlastné gény, ale aby pomohol rozmnožovať cudzie.

Možno ste už počuli o „zombie hube“, ktorá napáda mravcov a núti ich liezť na vysoké štruktúry, kde sa nakoniec zahryznú a umrú. Viacero druhov hmyzu je postihnutých parazitmi, ktoré ich ovládnu a následne sa cez ne rozmnožujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa však týka nás ľudí, najrozšírenejším parazitom je Toxoplasma gondii. Predpokladá sa, že ho v sebe má až tretina globálnej populácie. O toxoplazmóze sa niektorí z nás dozvedia hlavne počas tehotenstva. Lekári častokrát vysvetľujú ženám, aby sa počas čakania dieťaťa vyhli surovému mäsu, pretože práve v ňom sa môže toxoplazmóza ukrývať, informuje The Conversation.

Toxoplazmóza je mimoriadne drobným parazitom, ktorý žije v bunkách živočíchov. Rozmnožuje sa jedine v črevách mačiek, no môže mať rôznych hostiteľov vrátane človeka. Ten môže parazita získať tým, že zje oocysty, kvázi vajíčka toxoplazmózy. Tieto vajíčka sa nachádzajú na povrchoch alebo jedle, ktoré sú kontaminované mačacími exkrementmi.

Keď sa parazit dostane do tela prestupného hostiteľa, začne sa správať inak, než je pre parazita bežné. Začne sa asexuálne rozmnožovať a nakoniec ovládne náš imunitný systém. Parazit následne podnieti vývoj cýst, vo väčšine prípadov v mozgu.

Zdravý imunitný systém na toxoplazmózu reaguje, no proces infekcie a tvorby cysty je asymptomatický alebo spôsobuje len mierne nepohodlie. Cysty, ktoré toxoplazmóza vytvorí, v podstate čakajú na to kým nás nejaká mačka nájde a zje. Nečaká však len tak, no robí všetko preto, aby sa do tejto situácie dostala.

„Opustenie rozvážneho správania znamená radikálnu zmenu v jednej z hlavných premís života zvierat – túžbe po sebazáchove.“

Myši sú dobrým príkladom. V bežnom prípade urobí tento hlodavec všetko preto, aby sa stretol so svojim predátorom. Myši sa pohybujú cez kryté miesta a vo všeobecnosti utekajú z miest, kde sa mačky nachádzajú alebo nachádzali. Ak sú však infikované toxoplazmózou, začnú sa správať iracionálne až ľahostajne. Začnú sa zdržiavať na otvorených priestranstvách a vyhľadávajú miesta, kde cítia stopy mačacieho moču alebo stolice.

Zmeny v ľudskom správaní?

Toxoplazmóza môže napadnúť aj človeka, no dlhú dobu sa predpokladalo, že na nás nemá žiadne vedľajšie účinky, no opak môže byť pravdou. Čoraz viac dôkazov naznačuje, že veľké percento ľudí, ktorí umreli pri dopravných nehodách, malo v sebe cysty toxoplazmózy. Predpokladá sa, že tento parazit spôsobí ročne niekoľko miliónov podobných úmrtí.

Štúdie zároveň dokázali, že až 20% prípadov schizofrénie môže vzniknúť kvôli toxoplazmickým cystám. Aj niektoré samovraždy môžu byť podnietené výskytom toxoplazmózy, ročne môže ísť až o milión pokusov o samovraždu.

Toxoplazmóza sa však môže prejaviť aj bizarným spôsobom, ktorý by nás určite nenapadol. Objavili sa aj štúdie, ktoré prepojili infekciu toxoplazmózy s podnikavým duchom. V rámci jednej z vedeckých prác analyzovali správanie 16-tisíc dánskych žien. Zistilo sa, že tie s toxoplazmózou mali podnikavejšieho ducha, no zároveň sa aj jednoduchšie vzdali podnikania.

Ako sme už spomínali, toxoplazmóza znižuje u hlodavcov a iných živočíchov pocity strachu a rovnako môže ovplyvňovať aj nás. Neznamená to, že sa hodíme levovi rovno do papule, no napríklad so začatím podnikania sa spája množstvo rizík, ktoré môžu u nás vyvolať strach. Ak ho toxoplazmóza znižuje, je potom pochopiteľné, ako by sa mohla spájať s chuťou podnikať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre