Otvorila sa v atmosfére nová ozónová diera alebo nie? Vedecká komunita sa „obúva“ do nedávnej štúdie

Začiatkom mesiaca bola publikovaná práca varujúca nás pred obrovskou ozónovou dierou. Podľa niektorých mala množstvo vážnych chýb.

Otvorila sa nad tropickými regiónmi ozónová diera, alebo nie?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na začiatku tohto mesiaca vedci varovali o ozónovej diere, ktorá sa údajne vytvorila nad tropickými oblasťami planéty. Podľa ich štúdie táto diera existovala už od 80. rokov minulého storočia, no kvôli nepresným klimatickým modelom unikala našej pozornosti.

Za štúdiou stojí Quing-Bin Lu, na ktorého sa krátko po publikovaní svojej práce obrátila kritika vedeckej komunity. Viacero expertov totiž poukázalo na to, že štúdia má množstvo chýb, informuje portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prekvapuje ma, že štúdiu publikovali vo forme, v akej ju publikovali. Tvrdenie, že tak obrovská ozónová diera unikala pozornosti množstva vedeckých prác je prinajmenšom podozrivá,“ vyjadril sa Martyn Chipperfield z University of Leeds v Anglicku.

Jedným dychom dodáva, že veda ako taká nie je o tom spoľahnúť sa len na jednu prácu. Hovorí, že práca, publikovaná 5. júla potrebuje veľmi dôkladnú recenziu predtým, než ju možno považovať za fakt. Lu s tvrdením Chipperfielda nesúhlasí a jeho kritiku označuje ako „kritiku bez základov, na ktorých nedokážu jeho argumenty stáť.“

Čo sa týka práce samotnej, tá bola publikovaná v AIP Advances. Pred samotnou publikáciou prešla štandardným procesom recenzie a nezávislý vedec usúdil, že je vhodná na publikovanie. Editori zároveň považovali prácu za dostatočne významnú na to, aby ju zvýraznili na webovom portáli. Hlavný editor zároveň vysvetľuje, že nedostali žiadne pripomienky o hodnovernosti štúdie, ktoré by prichádzali mimo komunity.

„Vyzývame nielen čitateľov, ale aj výskumníkov k tomu, aby kontaktovali autorov práce, ak sa objavia nejaké technické nedostatky. Tie môžu s autormi prekonzultovať, aby mohli byť neskôr upravené. Čitatelia môžu kontaktovať náš vedecký časopis priamo,“ vyjadril sa Charlie Johnson Jr., zástupca editora v AIP Advances.

V prípade, že sa nájde chyba, editor urobí všetko preto, aby bola napravená. V tomto prípade sa môže kontaktovať s autorom štúdie a požadovať vysvetlenie. Ak sa ukáže, že výsledky sú predsa len nesprávne, autor ich musí opraviť.

Chybná štúdia?

Vo svojej práci Lu hovorí o ozónovej diere nad tropickými regiónmi planéty. Tá je približne rovnako hlboká ako ozónová diera nad Antarktídou, no na rozdiel od nej je sedemkrát väčšia a ostáva otvorená po celý rok. Za ozónovú dieru sa bežne považuje región, kde koncentrácia ozónu klesne pod hodnotu 220 Dobsonových jednotiek. Táto hodnota určuje množstvo molekúl ozónu v danom stĺpe vzduchu, teda časti atmosféry od povrchu až po vesmír.

Lu však nepoužil štandardnú definíciu ozónovej diery, namiesto toho ju vysvetlil ako oblasť, kde je vrstva ozónu o 25% tenšia ako v neoslabenej atmosfére. Pokles ozónu o 25% zaznamenali aj nad vzácnejšími ozónovými dierami, ktoré sa objavili nad severným pólom planéty.

„Modely, ktoré pracujú s konvenčnou definíciou ozónovej diery by tú nad tropickými oblasťami zachytiť nedokázali,“ vysvetľuje Lu.

Zachytiť by ju nedokázali preto, lebo pokles ozónu o 25% v tomto prípade neznamená pokles o 220 Dobsonových jednotiek. Ozónovú vrstvu v tropických oblastiach však ovplyvňuje fenomén nazývaný Brewer-Dobsonova cirkulácia, ide o globálny vzorec cirkulácie vzduchu, ktorý tlačí ozón z tropcikých oblastí smerom k pólom planéty. Či je nad tropickými oblasťami ozónová diera alebo nie, je otázne, no časť odborníkov označuje Luovu prácu ako štúdiu, ktorá používa argumenty s výraznými chybami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre