Toto nie je dobré! Nad tropickými oblasťami Zeme objavili novú ozónovú dieru
Nový výskum z University of Waterloo naznačuje, že diera existuje dlhú dobu, no doteraz sme si ju nevšimli.
Vedci z University of Waterloo vo svojej novej práci objavili niečo, čo opisujú ako dôvod pre „veľkú globálnu obavu“. Ide o ozónovú dieru vytvorenú nad tropickými oblasťami Zeme. Podľa výskumu táto diera ostáva otvorená celoročne a vznikla už v 80. rokoch minulého storočia, informuje IFL Science.
Výskumníci si túto ozónovú dieru nevšimli, pretože údajne sa neobjavila na klimatických modeloch, ktoré vo väčšine prípadov dokážu podobné fenomény ukázať. Nakoniec ju ale objavili spojením dát z pozorovaní a počítačových modelov reakcií elektrónov vyvolanej kozmickými lúčmi. S pomocou týchto metód vedci odhalili v tropických regiónoch podmienky rovnaké ako v prípade ozónovej diery nad Antarktídou.
Pod pojmom ozónová diera sa rozumie oblasť atmosféry, kde je koncentrácia ozónu najmenej o 25% nižšia, ako v priľahlých oblastiach. Cez ozónovú dieru preniká na povrch Zeme viac ultrafialového žiarenia, čo môže predstavovať riziko pre zdravie človeka. S väčším vystavením sa ultrafialovému žiareniu rastie riziko rakoviny a iných zdravotných ťažkostí.
Ozónová diera nad tropickými regiónmi je približne sedemkrát väčšia, ako tá, ktorá sa objavila nad Antarktídou.
„Tropické regióny, nad ktorými sa ozónová diera nachádza, reprezentujú približne polovicu povrchu planéty a sú domovom približne pre polovicu obyvateľov Zeme,“ vysvetľuje vedúci štúdie Qing-Bin Lu z University of Waterloo.
Čo ďalej?
Lu zároveň dodáva, že objavenie ozónovej diery je dôvodom pre globálne obavy. K vytvoreniu ozónových dier do značnej miery prispievali aj chemikálie vyrobené človekom, ktoré sú už dnes zakázané. Medzi tieto látky sa môžu radiť napríklad chlorofluorouhlíky a o ich škodlivosti sa vedelo od polovice 70. rokov. Hoci sú podobné látky už zakázané, ich dopad na našu planétu môže aj naďalej pretrvávať.
Neprehliadni
Nová ozónová diera sa od tej objavenej nad Antarktídou líši nielen veľkosťou, ale aj správaním. Ozónová diera na Antarktíde sa vyznačuje ročnými cyklami, v tomto prípade stratí najviac ozónu medzi septembrom a októbrom. Neskôr sa však ozón dopĺňa. Tropická ozónová diera ale ostáva otvorená celoročne, naznačuje výskum.
Vedúci štúdie vysvetľuje, že prostredníctvom ozónovej diery sa na povrch dostáva väčšie množstvo UV žiarenia. Ako už bolo spomenuté, ultrafialové žiarenie zvyšuje riziko rakoviny, no jeho dopady môžu byť oveľa väčšie. Lu vysvetľuje, že vyššie dávky UV žiarenia oslabujú imunitný systém, negatívne vplývajú na poľnohospodárstvo a môžu narušiť citlivé vodné organizmy a ekosystémy.
Vedci podieľajúci sa na štúdii, vyzývajú k lepšiemu preskúmaniu ozónovej diery, množstva UV žiarenia dopadajúceho na planétu a rizík s ním spojených. Ďalším cieľom bude presne zistiť, ako ozónová diera ovplyvňuje nielen zdravie človeka, ale aj zdravie ekosystémov v tropických oblastiach našej planéty.
Komentáre