Organického uhlíku na Marse je viac ako v niektorých oblastiach Zeme: Vznikol v dôsledku biologických procesov?

Americká vesmírna agentúra vo svojej novej štúdii analyzovala vzorky hornín a po prvýkrát zistila, koľko organického uhlíka ukrývajú.

Koľko organického uhlíku sa nachádza na Marse?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vedecký tím z americkej NASA analyzoval dáta z roveru Curiosity a podľa nich identifikoval množstvo organického uhlíka na planéte Mars. Táto látka je kľúčovou pre život ako ho poznáme, informuje portál vesmírnej agentúry.

Organický uhlík je uhlík, ktorý sa viaže na atóm vodíka a je základom pre organické molekuly. Tie sa vyskytujú vo všetkých známych formách života. Hoci sa na Marse organický uhlík vyskytuje, v tomto prípade nejde o potvrdenie života na planéte. Môže totiž vznikať aj abioticky prostredníctvom sopečnej činnosti, chemických reakcií, alebo pri dopade meteoritov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O výskyte organického uhlíka na povrchu Marsu informovala americká NASA už v minulosti, no predchádzajúce výskumy zistili len to, že sa organický uhlík na Marse nachádza. Nová štúdia, ktorá je prvou svojho druhu, zisťuje množstvo organického uhlíka v horninách planéty.

„Množstvo organického uhlíka nám pomáha pochopiť, koľko materiálu bolo na povrchu planéty dostupného pre prebiotické chemické reakcie a možno aj život. Zistili sme, že sa organický uhlík vyskytuje v množstve 273 PPM (pozn. redkacie: Parts per million – častí na milión). Toto množstvo je porovnateľné a možno aj prekonáva regióny na Zemi, kde nenachádzame veľa života, napríklad púšť Atacama,“ vysvetľuje Jennifer Stern z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Stopy života

Dnes vieme, že Mars nie je obývateľný, no pred niekoľkými miliardami rokov mohla byť situácia úplne iná. Predpokladá sa, že mladý Mars mal podmienky oveľa bližšie Zemi, hustejšiu atmosféru a vodu. Voda je najzakladanejšou podmienkou pre život a ak sa niekedy jednoduché organizmy na červenej planéte vyvinuli, vďaka organickému uhlíku by sa mohli udržať pri živote.

Rover Curiosity skúma kráter Gale, o ktorom sa predpokladá, že bol kedysi jazerom. V tomto kráteri rover analyzoval 3.5-miliárd rokov staré vzorky, ktoré by sa kedysi nachádzali na dne jazera. Tieto vzorky obsahovali aj organický uhlík. Kedysi dávno teda kráter Gale obsahoval vodu, organický uhlík, no to nie je zďaleka všetko. Vedci z NASA predpokladajú, že v kráteri sa nachádzali aj ďalšie dôležité veci pre život, napríklad kyslík, dusík, síra a iné chemické zdroje energie. Navyše išlo o prostredie s nízkou kyslosťou.

„Toto prostredie ponúka ideálne podmienky pre vznik a prežitie života, ak sa niekedy život na povrchu Marsu nachádzal,“ vysvetľuje Stern.

Vedci zistili množstvo organického uhlíka prostredníctvom vedeckého inštrumentu SAM (pozn. redakcie. Sample Analysis at Mars). Rover umiestnil vzorky do prístroja, kde sa postupne zahrievali na vyššie teploty. Následne zariadenie použilo kyslík a teplo na pretvorenie organického uhlíka na oxid uhličitý. Následne zmeralo hodnotu oxidu uhličitého, na základe ktorej získali vedci predstavu o množstve organického uhlíka vo vzorke.

Hoci organický uhlík môže byť dôkazom života na Marse, jeho objav nič nepotvrdzuje, ako zdôrazňujú autori štúdie. Existujú aj ďalšie zdroje organického uhlíka, ktoré sú v prípade Marsu pravdepodobnejšie. Biologický pôvod ale vedci nevylučujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre