Opýtali sme sa AI chatbota, aké technológie predstavujú najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. Toto nám odpovedal!

AI označila technológie, ktoré predstavujú pre nás najväčšiu hrozbu, ak by sa dostali do nesprávnych rúk.

jadrova explozia
Zdroj: Public Domain, National Nuclear Security Administration Nevada

V posledných mesiacoch sa téma umelej inteligencie dostala do popredia. Dôvodom je pokročilá AI ChatGPT, ktorá je voľne dostupnou pre každého, kto si ju chce vyskúšať. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá generuje odpovede, ktoré sú na prvý pohľad ťažko rozoznateľné od tých, ktoré by vám povedal človek. Obdobnú technológiu nájdeme aj v prehliadači Microsoft Edge.

No do širšieho povedomia sa AI dostala ešte predtým, ako svetlo sveta uzrela AI ChatGPT. Extra pozornosti sa jej dostalo napríklad v súvislosti s poslednou selfie fotografiou, ktorá vznikne pred koncom sveta. DALL-E 2 vygenerovala hneď niekoľko fotografií, z ktorých tuhne krv v žilách. Sú na nej bytosti, ktoré pripomínajú ľudí, pričom za nimi sa odohráva katastrofa, ktorú by nikto nechcel zažiť na vlastnej koži. Veď posúďte nižšie sami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto technológie sú najväčšou hrozbou pre ľudstvo, hovorí chatbot Microsoftu

Dnešný svet napreduje neuveriteľnou rýchlosťou a deň čo deň sa objavujú nové technológie, ktoré majú potenciál zlepšiť život k lepšiemu. No ak by sa dostali do zlých rúk, tak môžu spraviť presný opak. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ktoré technológie predstavujú pre nás najväčšiu hrozbu? My sme sa na to opýtali umelej inteligencie od Microsoftu.

„Aké vedecké úspechy a technológie sú najväčšou hrozbou pre ľudstvo?“, znela otázka, ktorú sme sa opýtali.

AI šalamúnsky odpovedala, že „Existuje mnoho vedeckých úspechov, ktoré by mohli z dlhodobého hľadiska predstavovať hrozbu pre ľudstvo v závislosti od toho, ako sa používajú alebo zneužívajú.“

No doplnila, že technológie nižšie vyčnievajú nad ostatnými:

    • Jadrové zbrane: Tie by mohli spôsobiť masívnu deštrukciu a radiáciu, ak by boli použité vo vojne alebo teroristami.
    • Bioinžinierstvo: Mohlo by to vytvoriť nové choroby alebo posilniť existujúce, ktoré by sa mohli rýchlo šíriť a boli by ťažko liečiteľné.
    • Superinteligencia (pozn. redakcie: umelá): Toto je hypotetický scenár, v ktorom umelá inteligencia prevýši ľudskú inteligenciu a stane sa nekontrolovateľnou alebo nepriateľskou.
    • Nanotechnológia: Zahŕňa manipuláciu s hmotou v atómovom meradle, čo by mohlo mať nepredvídateľné dôsledky pre zdravie a životné prostredie.
    • Neznáme technológie: Ide o hrozby, ktoré nemôžeme predvídať ani si predstaviť, ako sú kozmické udalosti alebo mimozemská invázia.

Umelej inteligencie sme sa následne opýtali, ktorá z hrozieb je podľa nej najrealistickejšou, že by sme jej museli čeliť. Uviedla, že je ťažké s istotou povedať, ktorá hrozba je najpravdepodobnejšia. No hrozby nižšie sú podľa chatbota najpravdepodobnejšími scenármi, ktoré nás môžu v budúcnosti postihnúť.

  • Infekčné choroby: Mohli by spôsobiť pandémie, ktoré by mohli zabiť milióny ľudí a narušiť riadny chod spoločnosti. Prepuknutie COVID-19 je nedávnym príkladom tejto hrozby.
  • Jadrová vojna: Stále k tomu môže dôjsť v dôsledku politických konfliktov, nehôd alebo terorizmu. Dôsledky jadrových výbuchov a žiarenia by mohli byť zničujúce pre ľudí a životné prostredie.
  • Kybernetické útoky: Mohli by sa zamerať na kritickú infraštruktúru, ako sú energetické siete, nemocnice alebo banky, a spôsobiť rozsiahle škody a chaos. Ransomvérové útoky sú bežnou formou počítačovej kriminality, ktorá vyžaduje peniaze výmenou za obnovenie prístupu k údajom alebo systémom.

Záverom treba ale povedať, že chatbot čerpá informácie z internetu, len do určitého bodu v roku 2021, a preto neberie do úvahy posledné technológie, ktoré boli vyvinuté v uplynulom roku. V každom prípade, trafila sa podľa vás umelá inteligencia do hrozieb, ktoré predstavujú pre nás najväčšie riziko? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre