Opičie kiahne mutujú nezvyčajne rýchlo, varuje nová štúdia

V posledných mesiacoch sa svetom rapídne šíri vírus opičích kiahní a vedci v novej štúdii zisťujú, čo sa za tým ukrýva.

Opičie kiahne získali za krátku dobu obrovské množstvo mutácií
Zdroj: Pixabay (geralt)

V súčasnosti sa svetom šíri ďalší nebezpečný vírus – opičie kiahne. Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature Medicine je prvou svojho druhu ponúkajúcou robustnú analýzu genómu vírusu. Vedcom sa ho podarilo vysledovať až k vypuknutiu opičích kiahní v Nigérii v roku 2017. Výskum naznačuje že za krátku dobu získal vírus obrovské množstvo mutácií, informuje New Atlas.

Na začiatku mája sa opičie kiahne objavili u občana zo Spojeného kráľovstva, ktorý sa vrátil z Nigérie. Ku koncu mesiaca potvrdili výskyt opičích kiahní aj v Španielsku, Nemecku, Francúzsku, Austrálii, Spojených štátoch a Mexiku. Šírenie vírusu svet zaskočilo. Hoci v strednej a západnej Afrike došlo v minulosti k niekoľkým vypuknutiam choroby, nikdy sa nestalo, žeby sa opičie kiahne začali šíriť svetom. Vedci sa preto pokúšali zistiť, čo sa presne stalo.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Prvé prepojenie sa vedcom podarilo objaviť pri prípadoch z Izraelu, Singapuru a Spojeného kráľovstva medzi rokmi 2018 a 2019. Vo všetkých prípadoch išlo o ľudí vracajúcich sa z Nigérie. Genóm tohto vírusu sa spája s vypuknutím opičích kiahní v Nigérii medzi rokmi 2017 a 2018.

Opičie kiahne mutujú nezvyčajne rýchlo

Súčasný kmeň vírusu však podľa vedcov prešiel neobvykle rýchlym obdobím mutácie. Vedci študujúci vírus očakávali len pár mutácií za rok, no vírus ich dokázal získať až 50.

„Kmeň vírusu z roku 2022 pravdepodobne pochádza z vírusu, ktorý vypukol v roku 2017. Za normálnych okolností by sme čakali päť až desať nových mutácií, no vírus ich získal 50,“ vysvetľuje Joao Paulo Gomes, vedúci štúdie.

Vírus si získal mutácie spájajúce sa s proteínmi ľudského imunitného systému. Z toho vyplýva, že sa rýchlo dokázal prispôsobiť na prenos z človeka na človeka. Hugh Adler z Liverpool School of Tropical Medicine vysvetľuje, že táto štúdia je dôkazom toho, ako málo vieme o víruse opičích kiahní, ktorý koluje už vyše 50 rokov. Zároveň dodáva že je ešte priskoro na to povedať, ako môžu nové mutácie ovplyvniť prenos ochorenia, či jeho priebeh.

K 24. júnu bolo zaznamenaných viac ako 4-tisíc prípadov opičích kiahní v 50 krajinách. Hoci Svetová zdravotnícka organizácia zvolala krízové zasadnutie, vírus neoznačila ako ohrozenie pre zdravie medzinárodného významu. V súčasnosti existujú len dve infekčné choroby, ktoré tento status získali – Detská obrna a COVID-19.

Viacerí odborníci na infekčné choroby kritizujú toto rozhodnutie. Raina MacIntyre v minulosti opičie kiahne študovala a tvrdí, že nedávne šírenie vírusu je „jednoznačne zvláštne“. MacIntyre sa domnieva, že COVID-19 hral určitú úlohu pri šírení tohto nového vírusu. Oslabený imunitný systém by v tomto prípade mohol viesť k ľahšej nákaze. Dôvodom však môže byť aj klesajúca imunita z predchádzajúcich očkovaní proti kiahňam.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre