Nový spôsob šírenia koronavírusov: Vedci odkrývajú prvé stopy oveľa väčšej záhady

Nový výskum univerzity WSU prináša informácie o nových vírusoch, schopných šíriť sa medzi živočíšnymi druhmi.

Veľké vírusy môžu mať pozoruhodné vlastnosti
Zdroj: Pixabay(TheDigitalArtist)

Základom novej štúdie Washington State University sú vírusy podobné vírusu SARS-CoV-2, ktoré sa šíria medzi netopiermi, no dokážu infikovať aj ľudí a to neznámou cestou. Autori zatiaľ stále dolaďujú teóriu o tom, ako tieto vírusy napádajú naše bunky, no aj doterajšie výsledky by mohli byť obrovskou pomocou pri výrobe nových vakcín schopných zabrániť ďalšej veľkej pandémii.

Na základe počítačového modelu rozdelili koronavírusy do dvoch skupín – tie, ktoré dokážu napadnúť ľudské bunky a tie, ktoré túto schopnosť nemajú. Na základe tohto rozdelenia sa im podarilo objaviť skupinu vírusov, ktoré dokážu infikovať aj netopiere, aj ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto špecifické vírusy vstupujú do buniek prostredníctvom iného mechanizmu, alebo receptoru. Naše zistenie ponúka možnosti toho ako, a či vôbec, nás môžu tieto vírusy infikovať,“ vyjadril sa Michael Letko, jeden z autorov štúdie.

Šírenie koronavírusov naprieč rôznymi živočíšnymi druhmi predstavuje obrovskú hrozbu pre globálne zdravie. V prírode vedci objavili niekoľko vírusov tohto druhu, no až doteraz nedokázali povedať, či pre nás predstavujú hrozbu alebo nie. Vývoj vakcín sa začína až potom, ako sa vírus dostane na ľudí. Vedci bližšie skúmajú miesta a situácie, kedy sa človek stretáva so zvieraťom. Čím viac informácií o týchto interakciách máme, tým je pravdepodobnejšie, že objavíme množstvo ďalších vírusov, ktoré budú musieť vedci preskúmať dôkladnejšie.

SARS-CoV-2 je vírus, ktorý stojí za prebiehajúcou pandémiou COVID-19. Je to jeden z niekoľkých vírusov, využívajúcich špeciálny proteín napádajúci receptory ACE2. Tie sa nachádzajú na rôznych miestach ľudského tela, napríklad pľúcach, srdci, cievach, obličkách, či na pečeni. SARS-CoV-2 patrí do rodiny sarbecovírusov, v ktorej sa nachádzajú aj ďalšie vírusy schopné napadnúť človeka. Ako sa tieto vírusy šíria je pre vedcov stále záhadou. Sarbecovírusy sa objavujú v netopieroch a iných cicavcoch po celom svete.

Nové typy vírusov

Vedci výskum začali s viac ako 1,6-miliónmi záznamov rôznych sarbecovírusov. Aby dokázali určiť či môžu konkrétne vírusy infikovať človeka alebo nie, pozreli sa bližšie na špeciálny proteín, ktorý používa aj SARS-CoV-2. Následne vytvorili sieť, ktorá rozdelila vírusy na tie, schopné infikovať človeka a tie, ktoré to nedokážu.

Vedci si stále nie sú istí, aké receptory sú dôležité v prípade infekcie rôznych vírusov. Časť proteínových „ostňov“, ktoré sú pre tieto vírusy špecifické, je podľa výskumu dôležitá. Táto časť vedcom môže ukázať, ako dokáže skupina vírusov infikovať rôzne typy buniek, a to aj naprieč niekoľkými živočíšnymi druhmi.

Autori štúdie dúfajú, že sa im podarí objaviť aj ďalšie vírusy spadajúce do tejto rodiny. Nové vírusy následne analyzujú a pokúsia sa predpovedať ich správanie. S každým ďalším vírusom získavajú o niečo lepšie pochopenie toho, ako tieto vírusy pracujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre