OpenAI vydalo ChatGPT-4o, zatiaľ najlepšiu umelú inteligenciu na trhu: Odpovedať dokáže ako človek

Umelá inteligencia ChatGPT-4o umožní užívateľom komunikáciu v reálnom čase cez obraz, zvuk alebo text.

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

Spoločnosť OpenAI, líder vo vývoji umelej inteligencie, predstavuje najnovší model svojho chatbota ChatGPT.  

ChatGPT-4o je novou vlajkovou loďou spoločnosti, jazykový model, ktorý dokáže s užívateľom komunikovať v reálnom čase prostredníctvom textu, zvuku a obrazu. Ako vysvetľuje spoločnosť, ChatGPT-4o predstavuje krok k prirodzenejšej interakcii medzi človekom a počítačom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavnou novinkou modelu je, že pri komunikácii mu môžete zadať prompt multimediálnym spôsobom, teda môžete kombinovať ľubovoľným spôsobom text, audio alebo obraz a umelá inteligencia vám taktiež dokáže poskytnúť multimediálnu odpoveď. Nová verzia ChatGPT dokáže reagovať na zvukové stopy do 232 milisekúnd, čo je približne rovnaké ako doba, za ktorú dokáže na vašu otázku reagovať človek. GPT-4o zároveň lepšie reaguje na zvukové a obrazové stopy než akýkoľvek existujúci model na trhu.  

“Pred verziou GPT-4o ste mohli používať hlasový režim a komunikovať s umelou inteligenciou s oneskorením 2,8 sekúnd pri modeli GPT-3.5 a 5,4 sekúnd pri modeli GPT-4,” píše OpenAI. 

Hlasový režim kombinuje tri odlišné modely. Prvý model prepíše audio na text. Druhý model odpovedá na text v textovej forme a posledný model prehodí text naspäť na zvuk. Tento režim fungoval dobre, no OpenAI vysvetľuje, že umelá inteligencia stratila veľa informácií. Nedokázala napríklad pochopiť tón hovoriaceho, či sa jej pýtajú niečo viacerí ľudia alebo aký druh zvuku sa nachádza v pozadí. Zároveň vám nevedela odpovedať spevom alebo nedokázala vyjadriť emócie.  

ChatGPT-4o predstavuje jeden pokročilý model. Znamená to, že všetky informácie, či už text, obraz alebo zvuk, spracuje jedna neurónová sieť. OpenAI priznáva, že toto je ich prvý model, čo všetky funkcie kombinuje do jednej umelej inteligencie. Preto len začínajú chápať tomu, čo všetko model dokáže a kde sa nachádzajú jeho hranice.  

Model ChatGPT-4o má zároveň zabudované bezpečnostné zábrany. OpenAI vyhodnocovala bezpečnosť umelej inteligencie cez vlastný test pripravenosti. Tento test hodnotil autonómiu modelu, presvedčovacie schopnosti, kyberbezpečnosť a ďalšie faktory. V žiadnych kategóriách umelá inteligencia ChatGPT-4o neprekročila stredné riziko.  

Bezpečnosť na prvom mieste  

Okrem toho prešla umelá inteligencia aj takzvaným “red team” testom. V niekoľkých kolách sa viac ako 70 expertov pokúšalo prinútiť umelú inteligenciu, aby im poskytla nebezpečné alebo inak škodlivé informácie alebo ju nútili k rasistickým, diskriminačným, či inak nenávistným poznámkam.  

OpenAI vydáva možnosť zadať umelej inteligencii prompt pomocou textu alebo obrazu a umelá inteligencia vám nateraz odpovie len textovo. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch však spoločnosť vylepší technickú infraštruktúru a vydá aj ďalšie možnosti odpovedí, teda odpoveď pomocou hlasu alebo obrazu. Hlasové odpovede budú obmedzené na niekoľko nahratých hlasov, aby sa predišlo bezpečnostným incidentom, napríklad vytvoreniu hlasového klonu známeho človeka. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre