Od dážďoviek až po veľryby: Umožní nám ambiciózny projekt rozprávať sa so zvieratami?

Projekt Earth Species Project plánuje vytvoriť univerzálny prekladač na základe umelej inteligencie.

Dokážeme sa rozprávať so zvieratami?
Zdroj: Unsplash (charlesdeluvio), KindPNG, Úprava: Vosveteit.sk

Už čoskoro by sme mohli rozumieť zvieratám, teda aspoň podľa ambiciózneho projektu neziskovej organizácie Earth Species Project. Tá vznikla v roku 2017 a na svoju stranu si získala niekoľko investorov, medzi ktorými je aj spoluzakladateľ platformy LinkedIn, Reid Hoffman.

Vedci chcú použiť strojové učenie na to, aby rozlúštili zvieraciu reč a pretvorili by ju na niečo, čomu by sme ako ľudia dokázali rozumieť. Vo svojom ambicióznom projekte plánujú preložiť všetky jazyky zvieracieho kráľovstva, píše Futurism. Prvá štúdia zaoberajúca sa týmto projektom vyšla v decembri minulého roka. Jej autorom bol zakladateľ organizácie Earth Species Project, Aza Raskin, ktorý sa vyjadril že on „nediskriminuje“. Plánuje nájsť spôsob, ako by ľudia mohli komunikovať s čo najväčším množstvom živočíšnych druhov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sme druh agnostický. Prekladateľské algoritmy, na ktorých stojí náš projekt, fungujú na celom biologickom spektre, od dážďoviek, po veľryby,“ vysvetľuje Raskin.

V rozhovore spoluzakladateľ organizácie opisuje ich projekt ako „cestu na Mesiac.“ Uznáva, že projekt je mimoriadne ambiciózny, pretože okrem zvukov zvieratá komunikujú aj neverbálne, ako aj ľudia. Včely napríklad majú špecifický tanec, ktorým si naznačujú na aký kvet pristáť.

Zvierací prekladač

Schopnosť komunikovať so zvieratami znie ako rozprávka, no aj napriek obrovským prekážkam tím nestojí na jednom mieste. Výsledkom ich snahy je niekoľko algoritmov, ktoré dokážu vyčleniť zviera zo skupiny, ktoré práve rozpráva, alebo druhý dokáže napodobniť volania zvierat a tým pádom s nimi priamo komunikovať.

Lenže prečo sa projekt pokúša vytvoriť „zvierací prekladač“? Jeho zakladatelia sa snažia presvedčiť ostatných, že život na planéte je potrebné chrániť, hoci vytvorenie umelej inteligencie schopnej rozpoznať reč zvierat, nebude samo o sebe na ich záchranu stačiť.

„Pokúšame sa vytvoriť nástroje, ktoré by nám pomohli dať si dole naše človečie okuliare a pochopiť ako fungujú iné komunikačné systémy,“ tvrdí Raskin.

Raskin si uvedomuje, že možno neexistuje žiadny jazyk, pomocou ktorého zvieratá komunikujú. Verí že ak by mali prístup k symbolickému spôsobu komunikácie, možno by to išlo o niečo jednoduchšie. V tomto prípade uviedol ako príklad delfínov, ktoré dokážu na základe gestikulácie rúk vyčítať čo po nich tréner chce a následne to vykonať.

Primáty majú niekoľko rôznych varovných signálov líšiacich sa podľa predátora. Delfíny sa oslovujú špecifickým pískaním a niektoré vtáky dokážu usporiadať svoj spev tak, aby vyjadrili odlišné správy. Experti sa zhodujú na tom, že aj zvieratá majú určitú formu komunikácie, no nenazývajú ju jazykom.

Slovné mapy

Čo sa však týka ľudských jazykov, tím verí, že umelá inteligencia dokáže preložiť akúkoľvek reč bez toho, aby o nej niečo vedela. Skrýva sa za tým sofistikovaný mechanizmus, kedy sú jednotlivé slová akoby umiestnené v priestore. Jednotlivé slová sú prepojené a na základe vzdialenosti a smeru dokážu vedci povedať, ako sú príbuzné.

Vzťah medzi slovami kráľ muž je rovnaký, ako v prípade slov kráľovná žena. Mapovanie slov neprebieha na základe ich významu, ale podľa toho, ako často sa blízko seba vyskytujú. Zakladatelia projektu si všimli, že jednotlivé mapy sú podobné v prípade rozličných ľudských jazykov. Prekrytím jednotlivých tvarov môžete preložiť dva rozdielne jazyky.

„Takto dokážete preložiť väčšinu slov na prijateľnej úrovni,“ hovorí Raskin pre portál Guardian.

Plán projektu Earth Species Project je rovnaký, zistiť či sa mapy zvieracej „reči“ prekrývajú s tými ľudskými. Zatiaľ nedokážeme povedať, ako zvieratá vnímajú svet okolo nás, no podľa Raskina dokážu vnímať základné emócie ako smútok alebo radosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre