SpravodajstvoVeda a výskum

Čínska firma chce do klonovaných zvierat vložiť aj spomienky z pôvodného zvieraťa

Čínska spoločnosť Sinogen, ktorá vytvorila prvú klonovanú mačku, chce v budúcnosti do klonovaných zvierať vložiť aj spomienky z pôvodného zvieraťa.

Zatiaľ čo Garlic Huang Yu si dal naklonovať svoju zosnulú mačku, ktorá vyzerá úplne identicky ako pôvodná, tak v  skutočnosti sa jedná o dve rozličné bytosti.

„Moja mačka zomrela na choroby močových ciest,“ povedal majiteľ Garlic Huang Yu pre Global Times.“ Rozhodol som sa ju naklonovať, pretože bola taká mimoriadná a nezabudnuteľná.“, ďalej dodal, že v skutočnosti sa jedná o rozličnú mačku.

Dôvodom prečo tomu tak je, že sa nepodarilo vytvoriť identickú mačku je, že   naklonovaná mačka si vytvára svoje vlastné nové spomienky, ktoré jej formujú správanie. Inými slovami, hoci obe mačky vyzerajú identicky, tak v skutočnosti sa jedná o dve rozdielne bytosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Sinogene chce naklonovať aj spomienky

Čínska spoločnosť Sinogene Biotechnology Company, ktorá stojí za prvou klonovanou mačkou v  krajine hovorí, že ďalšou úrovňou bude použitie umelej inteligencie, aby priniesli k životu aj spomienky domácich miláčikov. Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Generálny riaditeľ spoločnosti Sinogene  na tlačovej konferencii povedal, že: „…aby sa klonované zviera delilo o rovnaké spomienky s originálom, spoločnosť zvažuje použitie technológie umelej inteligencie alebo rozhrania človek-stroj na ich uloženie alebo dokonca odovzdanie spomienok do klonovaného zvieraťa,… “.

Aj keď sa nedá povedať, či je to  technologicky možné, skutočnosť, že sa o ňu Sinogen zaujíma, by sa mohla považovať za znamenie, že po takomto riešení je dopyt.

Kontroverzné klonovanie

Klonovanie domácich miláčikov vyvoláva viacero etických otáznikov. Odhliadnuc od toho, že vedci tvrdia, že takto vytvorené zvieratá nie sú tak zdravými a  dožívajú sa menej rokov, tak niektorí aktivisti tvrdia, že útulky sú plné zvierat, a  preto klonovanie domácich miláčikov je neetickým.

Sinogen hovorí, že nimi naklonovaná mačka žije už viac ako mesiac, a  zároveň dodáva, že o služby spoločnosti je veľký záujem. Majitelia domácich miláčikov sú dokonca ochotní zaplatiť za „vrátenie“ ich zvieratka  sumy prevyšujúce 30 000 dolárov.

Čo si myslíte Vy o  téme klonovania? Považujete ju za tabu, alebo sa skôr prikláňate k táboru, ktorý nemá k tejto téme negatívny postoj?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close