SpravodajstvoVeda a výskum

Zviera, ktoré „ožilo“ hodinu po svojej smrti: Prelomová štúdia dokáže obnoviť niektoré funkcie orgánov

Vedci z univerzity Yale nadväzujú na svoj predchádzajúci výskum, ktorý čiastočne obnovil aktivitu mozgu.

Po zástave srdca nastáva do niekoľkých minút séria reakcií, ktoré ničia telesné orgány a bunky. Tieto rekcie sú vyvolané primárne kvôli zástave krvného obehu a nedostatku kyslíka a živín. V dôsledku toho dôjde k postupnému odumrietiu orgánov. Vedci z univerzity Yale vo svojom prelomovom výskume našli spôsob, ako tento proces o čosi oddialiť.

Vytvorili totiž špeciálnu ochrannú tekutinu na orgány a tkanivá spolu so spôsobom, ako obnoviť krvný obeh a iné funkcie buniek. Výsledkom práce bolo prasa, ktoré „ožilo“ hodinu po svojej smrti. Výskum môže priniesť nové spôsoby ako chrániť človeka počas operácií alebo predĺžiť dobu, pokiaľ sú orgány darcu ešte vhodné na použitie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bunky nezomierajú naraz a okamžite. Ide o sériu udalostí, do ktorej môžete zasiahnuť a dokonca aj obnoviť funkcie niektorých z nich,“ vysvetľuje David Andrijevic, spoluautor štúdie.

Návrat k životu?

Štúdia nadväzuje na predchádzajúcu prácu univerzity, ktorá obnovila mozgové funkcie mŕtveho prasaťa pomocou technológie, ktorú vedci nazvali BrainEx. Túto štúdiu publikovali v roku 2019. Vedci predpokladali, že ak dokážu obnoviť funkcie mozgu – orgánu najviac náchylného na nedostatok krvi, potom dokážu podobný proces zopakovať aj pri iných orgánoch.

Prístroj slúžiaci na obnovu orgánov sa skladá zo zariadenia napodobňujúceho funkciu srdca a pľúc a experimentálnej tekutiny podporujúcej zdravie buniek. Táto tekutina zároveň potláča zápaly. Prístroj OrganEx spustili približne hodinu po smrti prasaťa.

Po šiestich hodinách vedci pozorovali, že kľúčové telesné funkcie stále prebiehali v srdci, pečeni a obličkách. Niektoré funkcie orgánov boli obnovené.

„Podarilo sa nám zároveň obnoviť krvný obeh, čo je naozaj fascinujúce,“ tvrdí Nenad Sestan, vedúci projektu.

Sestan dodáva, že pod mikroskopom bolo naozaj ťažké identifikovať rozdiely medzi zdravým orgánom a tým, ktorý podstúpil liečbu prostredníctvom OrganEx.

Čo sa týka výskumu z roku 2019, vedci pozorovali elektrické signály v obnovenom mozgu, no žiadnu koordinovanú aktivitu, ktorá by naznačovala vedomie. Počas nového výskumu vedci pozorovali spontánne pohyby v hlave a krku, čo naznačuje zachovanie určitých motorických funkcií zvieraťa. Čo tieto pohyby môžu znamenať je zatiaľ nejasné a vedci na to budú musieť prísť v ďalších prácach. Štúdiu však čaká aj dôsledná recenzia z etického hľadiska.

Keď sa zastaví srdce, orgány začínajú opúchať, čím zablokujú žily a zastavuje sa obeh. Pomocou OrganEx však vedci dokázali krvný obeh opäť spustiť. Liečba sa ukázala byť efektívnou na úrovni buniek a tkanív.

Prostredníctvom technológie OrganEx by mohli lekári v budúcnosti liečiť orgány alebo tkanivá poškodené počas srdcového infarktu, či mŕtvice. Zároveň by mohli predĺžiť životnosť orgánov a tým rozšíriť zoznam orgánov vhodných na transplantáciu. Technológia ukazuje obrovský potenciál, no vedci radia k opatrnosti, obzvlášť čo sa týka liečby mozgu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close