Obrovský úspech vedy: Vedci našli enzým, ktorý vyrába elektrinu zo vzduchu!

Vedci skúmali baktériu Mycobacterium smegmatis, ktorá obsahuje enzým s názvom Huc. Dokáže vytvoriť elektrinu zo vzduchu.

enzym ktory vytaba elektrinu
Zdroj: unsplash.com (Adrian Lange), toppng.com, ilustračný obrázok

Svet potrebuje čím skôr nájsť spôsob, ako sa oslobodiť od závislosti na fosílnych palivách, ktorých spaľovanie je jednou z vedúcich príčin globálneho otepľovania. V tomto smere by mohla pomôcť nová štúdia z Monash University, ktorá nachádza spôsob výroby čistej energie.

Vedci z Austrálie totiž našli enzým, ktorý pretvára vzduch na energiu. Používa pritom malú časť vodíka, ktorý sa nachádza v atmosfére a pomocou neho vyrába elektrický prúd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše zistenia ponúkajú spôsob ako vytvoriť zariadenia vytvárajúce energiu prakticky z čistého vzduchu,“ vysvetľujú autori štúdie.

Výskumný tím viedol doktor Rhys Grinter, ktorý objavil enzým v baktériách prirodzene sa vyskytujúcich v pôde. Množstvo baktérií dokáže využívať vodík zo zemskej atmosféry ako zdroj energie, keď sa nachádzajú v prostredí s nedostatkom iných zdrojov potravy. O existencii týchto druhov baktérií veda vedela už dlhšiu dobu. Nachádzajú sa na dne oceánov v sopečných kráteroch alebo dokonca aj v nehostinnom prostredí Antarktídy. Z atmosféry dokážu stiahnuť malé množstvo vodíka a ten im pomáha prežiť a vyvíjať sa.

Energia z čistého vzduchu

Vedci vedeli, že baktérie majú takúto možnosť, no zatiaľ neobjavili ani jeden prípad toho, kedy by to skutočne robili. Nová štúdia v tomto smere prináša prelomové objavy. Skúmaná baktéria sa nazýva Mycobacterium smegmatis a obsahuje enzým s názvom Huc.

„Tento enzým je mimoriadne efektívny. Na rozdiel od iných enzýmov a chemických katalyzátorov dokáže konzumovať vodík pod hranicou atmosférickej hladiny, až 0,00005% vzduchu ktorý dýchame,“ tvrdí Grinter.

V rámci svojej práce vedci využili aj metódu elektrochémie, vďaka ktorej dokázali demonštrovať to, že vyčistený enzým vytvára elektrinu aj pri minimálnych koncentráciách vodíka. V laboratóriu dokázali aj to, že vyčistený enzým Huc možno uskladňovať aj dlhodobo, pretože je mimoriadne stabilný. Jeho odolnosť je zároveň dôkazom toho, že skutočne pomáha baktériám prežiť aj v nehostinnom prostredí.

„Skúmaný enzým má naozaj pozoruhodné vlastnosti. Môžeme ho zmraziť, alebo ohriať na 80 stupňov Celzia a stále dokáže generovať energiu,“ vysvetľuje Ashleigh Kropp, ktorá sa podieľala na výskume.

Štúdia vedcov je zatiaľ len v počiatočných fázach. V tejto konkrétnej práci demonštrovali len schopnosti enzýmu Huc generovať elektrický prúd z vodíka v atmosfére. Výskumníci veria, že v tomto smere má enzým obrovský potenciál nájsť uplatnenie aj v praxi. Autori štúdie naznačujú scenár, v ktorom by sa malé vzduchové „elektrárne“ mohli použiť napríklad ako alternatíva k solárnej energii alebo doplnok.

Enzým vedci označujú ako „prirodzená batéria“, ktorá ponúka udržiavaný elektrický prúd zo vzduchu alebo z pridaného vodíku. Dobrou správou je, že baktériu možno vo veľkých množstvách kultivovať aj v bežných podmienkach, čiže by sme mali k enzýmu jednoduchý prístup. Autori štúdie sa v budúcich prácach pokúsia navýšiť výrobu tohto enzýmu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre