Veda a výskum

Kam sa podela časť plastového odpadu v oceánoch? Odpoveď ukrýva táto baktéria

Z oceánov mizne malé množstvo plastového odpadu a výskumníci prichádzajú na to, čo sa s ním v skutočnosti deje.

Výskumníci z holandského Inštitútu pre morský výskum v experimentoch odhalili baktériu, ktorá sa živí plastami a čo je prekvapivejšie, dokáže ich aj stráviť. Na základe modelovej štúdie výskumníci zistili, že baktéria ročne pretvorí približne 1% dostupného plastu na oxid uhličitý a ďalšie neškodné látky.

Vedúca štúdie, Maaike Goidriaan však zdôrazňuje, že táto baktéria nie je riešením pre znečistenie našich oceánov plastmi, ktorému momentálne čelíme. Ich práca ale pomáha zodpovedať to, kde sa podeli chýbajúce plasty v oceánoch a moriach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre potreby štúdie vytvorili vedci špeciálny druh plastu, ktorý má v sebe špecifickú formu uhlíka. Najprv vedci plast stimulovali UV svetlom, potom do nádoby s umelou morskou vodou a baktériami vložili vyrobený plast. Neskôr si všimli, že sa špeciálna forma CO2 objavila nad hladinou vody.

„UV svetlo hralo v experimente dôležitú úlohu. Vieme, že slnečné svetlo pomáha plast rozložiť na formu, ktorú môže baktéria skonzumovať a stráviť. V rámci štúdie sa nám po prvýkrát v histórii podarilo odhaliť, že baktérie skutočne plasty trávia a rozkladajú ich na CO2 a iné molekuly,“ vysvetľuje Goudriaan.

Problém so znečistením sa týmto nerieši

Už dlhšie sa vedelo, že baktéria Rhodococcus ruber môže v prírode vytvoriť na plastoch biofilm. Nevedelo sa však, či baktéria dokáže plasty aj tráviť. Na základe kalkulácií autori štúdie odhadujú, že baktéria strávi za rok približne 1% dostupného plastu. Zároveň však tvrdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou jej schopnosti podceňujú.

„V rámci štúdie sme zisťovali len množstvá uhlíku-13 v uvoľnenom oxide uhličitom, nie ostatné produkty, ktoré vznikli rozkladom plastov. Odhadujeme, že sa uhlík bude nachádzať aj v iných molekulách, no zatiaľ je ťažké povedať, čo sa rozložilo UV svetlom a čo rozložila samotná baktéria,“ tvrdí Goudriaan.

Autorov štúdie objav baktérie rozhodne nadchol, no zároveň si uvedomujú, že tento organizmus nie je riešením nášho problému so znečistením. Ak sa pokúsime sledovať to, kam všetky naše plasty putujú, zistíme, že časť z nich akoby zmizla. Výskumníci teraz našli odpoveď na to, kde sa chýbajúci plast stráca.

Goudriaan zároveň vysvetľuje, že baktéria konzumovala plast v laboratórnych podmienkach. Či podobné procesy prebiehajú aj v prírode nie je nateraz presne známe a vyžadujú sa ďalšie výskumy. Zatiaľ vykonala niekoľko predbežných experimentov, ktoré naznačujú, že aj v prírode dochádza k tráveniu plastov, no sú potrebné dodatocne výskumy, ktoré by sa na tento prípad pozreli viac do hĺbky.

Jej prácu prevezme niekto ďalší a v najlepšom prípade odhalí aj to, koľko plastov baktéria dokáže reálne v oceánoch rozložiť. Dôležitejšia je však prevencia a zabránenie tomu, aby plastový odpad naďalej znečisťoval naše oceány a ohrozoval živočíšne ekosystémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close