Obliehanie Jeruzalema a pád Judského kráľovstva: Biblické vojny môžu byť skutočné, vysvetľujú vedci

Na základe zmien v magnetickom poli Zeme vedci dokázali datovať pády niekoľkých miest v dnešnom Izraeli.

Biblické vojny môžu byť skutočné, popisuje nový výskum
Zdroj: Wikimedia

Vedci z Tel Aviv University vo svojom novom výskume objavili 21 deštrukčných vrstiev na 17 archeologických náleziskách v Izraeli a použili tieto údaje na vývoj spoľahlivého nového vedeckého nástroja na archeologické datovanie. Pomocou analýzy smerovania a intenzity magnetických polí Zeme v spálených ruinách sa vedcom podarilo zistiť, či sú biblické vojnové výpravy skutočné alebo boli len dielom fikcie.

Objavy potvrdzujú že Hazael, aramejský kráľ, zničil niekoľko miest – napríklad Tel Rehov, Tel Zayit, Horvat Tevet a Gath. Zničenie všetkých týchto miest sa uvádza v hebrejskej Biblii. Zároveň však vedci vylúčili, že by Hazael dobyl a následne zničil mesto Tel Beth-Shean. Ďalšie objavy naznačujú, že Edomiti zničili niekoľko miest v púšti Negev, ktorá sa nachádza na juhu Izraela. Tí využili situáciu, kedy Babylončania napadli a zničili Jeruzalem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia je prelomovou interdisciplinárnou prácou, ktorú publikovali v Proceedings of the National Academy of Sciences. Autori vysvetľujú, že geofyzici pozorujú zmeny v magnetickom poli Zeme naprieč históriou. Ak archeologický nález obsahuje magnetické minerály, tie zaznamenajú vlastnosti poľa keď sa zahrejú alebo spália. V rámci štúdie z roku 2020 sa vedcom podarilo zistiť ako vyzeralo magnetické pole v roku 586 pred Kristom, teda v období kedy Nebukadnesar II. obliehal mesto Jeruzalem. Autorom novej štúdie sa podarilo zistiť vlastnosti magnetického poľa v 21 deštrukčných vrstvách naprieč 17 archeologickými náleziskami.

Deštrukčné vrstvy sú vrstvy na archeologických náleziskách, ktoré poukazujú na ukrývanie cenností, stopy po rozsiahlom požiari, masové vraždy, alebo iné dôkazy ničenia. Do úvahy sa pritom berú ako prirodzené príčiny, tak aj vojna, či iné prejavy násilia.

Po určení vlastností magnetického poľa vedci následne dokázali určiť rok, kedy vznikli. To im na oplátku umožnilo určiť, či vznikli počas vojenského ťaženia, alebo nie.

Sú biblické vojnové výpravy skutočné?

Ako príklad autori štúdie uvádzajú zničenie mesta Gath aramejským kráľom Hazaelom. Viaceré predchádzajúce štúdie túto udalosť datovali do roku 830 pred Kristom, no nedokázali určiť, či bol Hazael zodpovedný aj za zničenie miest Tel Rehov, Tel Zayit a Horvat Tevet. Autorom novej štúdie sa na základe magnetického poľa podarilo zistiť, že všetky mestá s najväčšou pravdepodobnosťou padli počas rovnakej kampane.

Magnetické pole zaznamenané v Beth-Shean však bolo úplne iné. Preto vedci odhadujú, že za týmto Hazael pravdepodobne nestál. Toto mesto padlo približne 70 až 100 rokov neskôr a sedí skôr na vojenskú výpravu egyptského faraóna Šešonka.

Najzaujímavejšou časťou štúdie je ale padnutie Judského kráľovstva. Ako hovoria autori štúdie, posledné dni tohto kráľovstva ostávajú plné nejasností. Niektorí vedci sa držia archeologických dôkazov a tvrdia, že Babylon Judské kráľovstvo úplne nezničil. Tvrdili, že mestá v púšti Juda ostali viac-menej neovplyvnené vojnou.

„Babylon nebol jediným faktorom pri páde Judského kráľovstva,“ vysvetľuje jeden z autorov, profesor Erez Ben Yosef.

Výskum totiž odhalil, že babylonský útok na Jeruzalem skutočne mestá v púšti Negev dokázali prežiť, no situáciu využili Edomiti, ktorí mestá napadli. To vysvetľuje, prečo je táto spoločnosť v hebrejskej Biblii nenávidená.

„Posledné dni Judského kráľovstva sú široko diskutované. Niektorí výskumníci, ktorí sa opierajú o archeologické dôkazy, tvrdia, že Judsko nebolo úplne zničené Babylončanmi. Zatiaľ čo Jeruzalem a pohraničné mestá na judskom úpätí prestali existovať , ostatné mestá v Negeve, južných Judských horách a južnom judskom úpätí zostali takmer nedotknuté. Magnetické výsledky teraz podporujú túto hypotézu, čo naznačuje, že Babylončania neboli výlučne zodpovední za konečný zánik Judska.“, doplnil Yosef.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre