Už od začiatku bola naša planéta pomerne vyspelá: Štúdia približuje podmienky, za akých mohol vzniknúť život

Štúdia z Harvardskej univerzity ponúka doteraz najpresnejší pohľad na pohyby zemskej kôry, krátko po vzniku Zeme.

doskova tektonika v ranom uvolnovani vnutorneho tepla Zeme
Zdroj: harvard.edu, Alec Brenner

Vedci z Harvardskej univerzity vo svojej novej štúdii prinášajú doteraz najpresnejšie dôkazy o tom, že pred 3,2-miliardami rokov zemská kôra fungovala podobne, ako moderná platňová tektonika. Zároveň sa im podarilo nájsť stopy najskoršieho vymenenia pólov, teda procesu počas ktorého si severný a južný pól vymenili miesta.

Oba skúmané procesy podľa autorov predstavujú geologické zmeny, vďaka ktorým sa Zem stala priaznivejším miestom pre vývoj života. Vo svojej práci sa vedci pozreli do západnej Austrálie, presnejšie do regiónu Pilbara. Tam sa nachádza jedna z najstabilnejších častí zemskej kôry. Jej štúdiou zistili, že približne miliardu rokov po vzniku planéty sa prvotný povrch Zeme pohyboval o približne 6 cm za rok a pol stupňa každých milión rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchlosť, ktorú autori vo svojej novej práci uvádzajú, je o polovicu väčšia, než hovoria predchádzajúce štúdie.

„Veľa vedeckých prác posúva do popredia názor, že krátko po vzniku planéty nebola platňová tektonika hlavným spôsobom, ako planéta uvoľňovala teplo,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Alec Brenner.

Rýchlosť pohybu kôry a zmena jej uhlu však silne naznačujú prítomnosť platňovej tektoniky aj krátko po vzniku planéty. Harvardskí vedci dodávajú, že táto štúdia im umožňuje vylúčiť všetky vysvetlenia, ktoré tektonické platne nezahŕňajú.

Vyspelá planéta

V štúdii zároveň našli náznaky toho, čo považujú za úplne prvý reverz magnetických polí, teda výmenu severného a južného pólu. Ide o dej, ktorý sa odohral počas evolúcie Zeme hneď niekoľkokrát. Predpokladá sa, že k nemu za posledných 83-miliónov rokov došlo 183 krát. Za posledných 160-miliónov rokov sa póly mohli vymeniť niekoľko stokrát.

S objavom prvej výmeny pólu vedci môžu tvrdiť, že aj pred viac ako 3-miliardami rokov bolo magnetické pole Zeme relatívne silné a stabilné, aby zabránilo slnečnému vetru erodovať atmosféru. Tento pohľad v kombinácii s výsledkami tektoniky dosiek ponúka vodítka k podmienkam, za ktorých sa vyvinuli najskoršie formy života.

„Náš výskum ponúka pohľad na mladú Zem, ktorá bola z geodynamického hľadiska mimoriadne vyspelá. Už pred 3-miliardami rokov existovali procesy, ktoré z planéty robili stabilné miesto pre evolúciu života,“ hovorí Brenner.

Dnes môžeme pod našimi nohami nájsť približne 15 tektonických platní. Tie sa na dlhej časovej osi od seba vzďaľujú a opäť sa približujú, čím vytvárajú nové kontinenty, superkontinenty, či pohoria. Zatiaľ však ostáva záhadou, kedy sa platňová tektonika začala. Nová štúdia pridáva viac dôkazov do teórie, že sa objavila pomerne skoro v evolučnej histórii Zeme. Zároveň hovorí, že život vznikol v oveľa miernejších podmienkach, než sa spočiatku predpokladalo.

Vedci ostávajú pri skúmaní regiónu Pilbara, no chcú sa pozrieť aj do iných častí sveta, kde možno nájsť starú zemskú kôru. Veria, že nájdu ešte viac dôkazov, ktoré ich teóriu podporia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre