Výskumníci našli fyzické dôkazy o biblickom zemetrasení, ktoré bolo popísané v Starom zákone

V dvoch biblických zdrojoch sa objavuje zmienka o zemetrasení v dňoch kráľa Azarjáša. Čo sa skutočne odohralo?

titulka-biblicke zemetrasenie.jpg
Zdroj: Wikimedia

Biblia je plná odkazov na najrôznejšie katastrofy a niektoré z nich mohli byť inšpirované skutočnými prírodnými katastrofami. Mestá Sodoma a Gomora – zrovnané zo zemou za hriechy obyvateľov mohli byť príbehom, ktorý čerpal inšpiráciu z mesta zasiahnutého asteroidom.

Rovnako aj „Desať rán egyptských“ – príbeh niekoľkých prírodných katastrof môže byť podľa klimatológov skutočný. Archeologický výskum Izraelského pamiatkového úradu už dávnejšie objavil stopy po zemetrasení, ktoré sa spomína v dvoch biblických zdrojoch, knihe proroka Amosa a Zachariáša, informuje Smithsonian.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vykopávky Izraelského úradu pre starožitnosti v národnom parku City of David – odkryli archeologický dôkaz zemetrasenia, ku ktorému došlo počas Judského kráľovstva, ako sa uvádza v Biblii.“, uviedli archeológovia.

Poškodené budovy a keramika odkazujú na masívne zemetrasenie, ktoré sa objavilo v približne 8. storočí pred Kristom. Vedci sa pokúšali poškodenie vysvetliť aj inými scenármi, no zemetrasenie je jediné, ktoré sa zhodovalo s pasážou spomínanou v Knihe kníh.

„Aby sme potvrdili, že nešlo len o jednu poškodenú budovu, porovnali sme to s inými nálezmi nielen v Jeruzaleme, ale aj na iných miestach. Objavili sme dôkazy naznačujúce, že išlo o udalosť, ktorá zasiahla viacej miest naraz,“ vysvetľuje archeológ Joe Uziel.

Zemetrasenie sa v Biblických knihách spomína ako udalosť, ktorá pomáha udať do časového kontextu ďalšie deje. V knihe proroka Amosa sa zemetrasenie odohralo dva roky predtým, ako sa Azarjáš stal judským kráľom.

Biblické zemetrasenie

Azarjáš sa na trón dostal v 16 rokoch a vládol viac ako päť desaťročí. Po upevnení svojej moci ho však zastihla pýcha. Azarjáš sa previnil tým, že chcel páliť kadidlo na zlatom oltári, čo bola výsada kňazov. Chybu si však nepriznal a namiesto toho kňazov takmer zabil, no v tú chvíľu sa mu na tvári objavila lepra. Biblia spomína že sa v tú chvíľu otriasla zem. O niekoľko storočí neskôr sa zemetrasenie spomína opäť, tentokrát v knihe proroka Zachariáša.

„Utečiete rovnako, ako ste utekali pred zemetrasením v dňoch kráľa Azarjáša“, píše sa v knihe.

Archeológovia objavili v Jeruzaleme pozostatky budov, ktoré sa datujú do 8. storočia pred Kristom. Počas vykopávok objavili rozbité nádoby, misky, lampy, kuchynské náčinie, rozbité sklady a poškodenia budov. Podľa historických záznamov nebol Jeruzalem v tej dobe zničený a nenašli sa ani žiadne dôkazy napríklad o požiari, či inej úmyselnej aktivite, ktorá by to vysvetlila. Vedci preto hľadali iné vysvetlenie, čo ich nakoniec zaviedlo k biblickým pasážam.

Približne 120 km od Jeruzalema vedci objavili ešte v roku 2019 aj ďalšie stopy zemetrasenia. V tomto prípade a pozerali na ohnuté steny a stĺpy, prasknuté stavebné kamene, prepadnuté podlahy, či iné. Pomocou uhlíkovej metódy sa im podarilo zistiť vek poškodených artefaktov a zároveň aj nahliadnuť na seizmickú činnosť v oblasti Mŕtveho mora. Odhalili, že v danom regióne sa mohli odohrať až dve výrazné zemetrasenia.

Jedno z nich sa odohralo medzi rokmi 861 až 705 pred Kristom, zatiaľ čo druhé v rozmedzí 824 a 667 rokov pred Kristom. Obe zemetrasenia sa mohli v biblickej pasáži skĺbiť do jedného, no zároveň je možné, že prorok Amos vo svojej knihe odkazoval len na to, ktoré bolo silnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre