Kedy sme sa začali obliekať? Naši predkovia si vedeli vyrobiť odev oveľa skôr, než sa predpokladalo

Prekvapivý objav naznačuje, že naši predkovia boli pred približne 120-tisíc rokmi šikovnejší, než sa predpokladalo.

Kedy sa začali naši predkovia obliekať?
Zdroj: Unsplash (Philipp Pilz), YouTube (Inspire Education), Úprava: Vosveteit.sk

Výroba a využívanie prvých nástrojov sa považuje za jeden z najvýraznejších krokov ľudskej evolúcie. Vyrábali sa z kameňa a kosti a nová štúdia sa pridáva k niekoľkým ďalším, podľa ktorých naši predkovia začali používať nástroje oveľa skôr, než sa predpokladalo.

Vedci z Arizona State University odhalili v roku 2011 viac ako 60 kostených nástrojov, ktoré mohli byť použité pri výrobe oblečenia. Autori štúdie vysvetľujú, že objavenie odevu a prostriedkov, ako ho vyrobiť sa môžu považovať za dva ďalšie výrazné míľniky v evolúcii. Poukazujú totiž na kultúrny a kognitívny vývoj. S oblečením sa zároveň naši predkovia mohli dostať aj do regiónov s nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V Maroku sa ešte v roku 2011 podarilo vedcom objaviť sadu kostených nástrojov, ktoré výrazne poukazujú na to, že krajčírstvo môže mať až 120-tisíc rokov starú tradíciu. Kosti sa tak stali najstaršími objavenými kostenými nástrojmi. Pochádzajú z obdobia kritického pre evolúciu človeka. V jaskyni vedci objavili približne 12-tisíc úlomkov kostí a viac ako 60 z nich bolo človekom vytvarovaných tak, aby sa dali použiť ako nástroje.

Prvé oblečenie?

Kostené nástroje vedcom ponúkajú zaujímavý scenár. Naši predkovia dokázali ulovenú korisť stiahnuť z kože a tú následne pomocou nástrojov opracovať. Nález z jaskyne v Maroku sedí s podobnými objavmi z iných kútov sveta.

„Naši predkovia lovili mäsožravcov a sťahovali ich z kože. Predpokladáme, že ide o jeden z najskorších prípadov výroby oblečenia. Nástroje sa však vyznačujú mimoriadnou komplexnosťou, preto predpokladáme, že majú nejakú tradíciu a skoršie nástroje sme zatiaľ neobjavili,“ vysvetľuje Emily Hallett, jedna z autoriek štúdie.

Okrem kostí vedci objavili aj niekoľko zubov. Medzi nimi sa nachádzala špička veľrybieho alebo delfínovho zubu. Na nej sa nachádzali zárezy, ktoré vedcom prezradili na čo mohol zub slúžiť. Podľa nich ide o nástroj na tvarovanie kamenných nástrojov. Aj tento objav znamená zatiaľ prvý prípad, keď človek použil zub vodného cicavca.

Naši predkovia sa podľa autorov štúdie vyznačujú využívaním komplexných nástrojov, ktoré sa spájajú s vodným prostredím. Predpokladá sa, že pre našich predkov boli pobrežné oblasti kľúčové. Výskum však dokazuje to, že pred 120-tisíc rokmi naši predkovia zintenzívnili využívanie kosti na výrobu nástrojov. Tie používali na opracovanie kože a srsti.

Všestrannosť, typická pre náš druh, sa s nami tiahne už od počiatku, vysvetľujú autori štúdie. Nie je to charakteristika, ktorú by sme sa naučili po presťahovaní sa do Eurázie. V ďalších výskumoch autori plánujú spolupracovať aj s inými vedcami. Ich cieľom je pochopiť presné obdobie, kedy ľudia začali vyrábať oblečenie a ako sa tento zvyk šíril ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre