Dnes máme kočíky, no čo používali predkovia v dobe kamennej? Odpoveď prináša zvláštny amulet a kus kože
Vedci z Montrealskej univerzity študovali detský hrob v Taliansku. Podarilo sa im nahliadnuť do života našich predkov.
Niektoré veci sa nemenia. Rovnako ako dnes, aj pred 10-tisíc rokmi potreboval naši predkovia niečo, v čom by mohli prenášať bábätká počas toho, ako sa presúvali z miesta na miesto. Až donedávna nebolo známe, aké metódy naši predkovia používali, pretože sa na archeologických náleziskách nenašlo nič, čo by túto záhadu vysvetlilo.
Vedcom z Univerzity v Montreale sa však podaril nezvyčajný objav. Podľa názoru autorov novej štúdie sa im podarilo objaviť detské nosítko, ktoré je staré približne 10-tisíc rokov. Objav pomáha lepšie pochopiť to, ako sa v prehistorických časoch naši predkovia starali o deti či už individuálne alebo v rámci väčšej sociálnej štruktúry. Stopy našli v Taliansku v jaskyni Arma Veirana. Predpokladá sa, že tam bolo pochované bábätko nie staršie ako dva mesiace.
Vedci objavili stopy korálkov prišitých na kuse kože alebo látky. Tú predkovia použili, aby zabalili bábätko prezývané Neve tesne pred pohrebom. Dekorácia sa skladala približne zo 70 malých častí a štyroch veľkých príveskov. Žiadne sa nenašli na inom prehistorickom pohrebisku. Korálky vykazovali známky opotrebovania, ktoré nemohli vzniknúť počas krátkeho života bábätka.
Autori štúdie sa domnievajú, že ich predtým nosil niekto iný a to oveľa dlhšiu dobu. Následne ich Neve dostala ako dedičstvo alebo ako amulet, ktorý ju mal chrániť pred zlými silami.
„Takéto ozdoby nebolo jednoduché vyrobiť, je preto zvláštne, že sa s nimi komunita rozlúčila, keď pochovala toto bábätko. Výskum však naznačuje, že ozdoby boli súčasťou nosítka, ktoré sa pochovalo spolu s malou Neve,“ vysvetľuje Claudine Gravel-Miguel, antropologička z Arizona State University.
Ochranný amulet?
V tomto prípade vedci naznačujú, že ozdoby na detskom nosítku mali ochraňovať dieťa pred zlom, no keďže sa Neve nedožila ani len dvoch mesiacov, naši predkovia sa s najväčšou pravdepodobnosťou domnievali, že ochranné ozdoby nefungovali. Autori štúdie poznamenávajú, že v tomto prípade pre nich bolo lepšie nosítko pochovať spolu s bábätkom, než ho opätovne použiť.
Neprehliadni
Nová štúdia vedcov sa radí k relatívne malej zbierke vedeckých prác, ktoré sa venujú téme detských pohrebov v prehistorickej ére. Neexistuje totiž veľa nálezísk, z ktorých by mohli vedci čerpať informácie. Medzi nedávne objavy sa však radí aj nález detského hrobu datujúceho sa do obdobia holocénu.
V hrobe našli antropológovia pozostatky dieťaťa starého od štyroch až do ôsmich rokov. Hoci zatiaľ nie je jasné, ako mohli prehistorické pohreby prebiehať, výskumníci veria, že počas neho prebiehala akási ceremónia. Usúdili to z okrového farbiva na lícach a čele zosnulého dieťaťa, ako aj z okrovo zafarbeného kameňa, ktoré malo pod hlavou.
Objavy podobného druhu umožňujú vedcom lepšie popísať prehistorické obdobie a život prvých predkov človeka.
Komentáre