Desať rán egyptských: Biblický príbeh katastrof mohol byť skutočný, tvrdí štúdia

Vlnu pohrôm odštartovalo premenenie sa Nílu na krv. Čo to ale znamenalo?

Biblický príbeh o desiatich egyptských ranách môže byť skutočný.
Zdroj: Wikimedia

Autori nového výskumu tvrdia, že katastrofy sužujúce staroveký Egypt v Starom testamente boli naozaj skutočné a vyvolalo ich globálne otepľovanie, spojené s vulkanickou činnosťou, vysvetľuje portál DNA India.

Vedci veria, že našli dôkazy prírodných katastrof, o ktorých sa píše v knihe Exodus. Podľa Biblie tieto katastrofy viedli k oslobodeniu Izraelitov Mojžišom. Niekoľko epizód moru podľa archeológov prepuklo v starovekom meste Pi-Ramesses nachádzajúceho sa v delte Nílu. Medzi rokmi 1279 až 1213 p.n.l. za vlády Ramzesa druhého, to bolo hlavné mesto Egypta. Pred približne 3-tisíc rokmi však mesto ostalo opustené a autori štúdie uvádzajú, že za to môže s najväčšou pravdepodobnosťou choroba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Desať rán egyptských

Klimatológovia však objavili aj drastickú zmenu podnebia, ktorá sa v oblasti udiala za vlády Ramzesa druhého. Klimatická zmena sa prejavila suchami, ktoré podľa vedcov mohli odštartovať prvú vlnu choroby. Prvá vlna sa v Biblii začala tým, že sa Níl premenil na krv. Vedci si myslia, že za túto zmenu môžu toxické riasy žijúce v sladkých vodách. Presnejšie ide o druh Planktothrix, ktorý existoval už pred 3-tisíc rokmi a aj dnes sa prejavuje rovnako.

Planktothrix sa rozmnožuje v pomalých a teplých vodách s dostatočným množstvom živín. Ak umrie, vodu dokáže sfarbiť načerveno,“ vysvetľuje Stephan Pflugmacher, biológ z inštitútu Liebniz Institute for Water Ecology and Inland Fisheries.

Keď sa riasa objavila v Níle, mohla spustiť rad udalostí, ktoré viedli k druhej, tretej  štvrtej vlne pohrôm. S príchodom toxických rias žaby opustili vody, v ktorých žili. S umieraním žiab sa začali premnožovať komáre, muchy a iný hmyz. To odštartovalo ešte viac zmien, s ktorými prišla piata a šiesta vlna, vymieranie dobytka a vredy.

Autori štúdie sa domnievajú, že za siedmu, ôsmu a deviatu vlnu pohrôm môže explózia sopky Thera, ktorá sa nachádzala na ostrovoch Santorini. Explózia sa mala udiať približne 3 500 rokov dozadu. Predpokladá sa, že spolu s explóziou nastali klimatické zmeny, ktoré so sebou priniesli dažde, kobylky a temnotu do Egypta.

Posledná vlna pohrôm sa môže spájať s druhom huby, ktorá sa objavila v zásobách obilia. Tá podľa biblickej pasáže spôsobila smrť prvorodených v Egypte. V tej dobe prvorodení muži dostali prednostný prístup k obiliu a tým pádom sa stali ako prví obeťou huby.

Sodoma Gomora

Podľa skutočnej udalosti môže byť aj biblický príbeh o mestách Sodoma a Gomora, ktoré boli za svoje hriechy potrestané ohňom a sírou. Vedci sa domnievajú, že išlo o dopad asteroidu, ktorý pred 3 600 rokmi dopadol na územie dnešného Tall el-Hammamu. Výbuch oslepil obyvateľov mesta, zatiaľ čo pri teplotách dvetisíc stupňov Celzia okamžite vzplanulo drevo a oblečenie. Nasledujúca tlaková vlna zrovnala celé mesto so zemou.

Biblický príbeh nesie veľa podobností s tým, ako by predkovia opísali dopad asteroidu. V príbehu sa píše že na mesto Sodoma sa zniesli kamene a oheň. Dopad nezničil len Sodomu, ale aj mesto Gomora. Dopad asteroidu na územie dnešného Tall el-Hammamu mohol mať očitého svedka, ktorý začal príbeh o katastrofe šíriť ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre