SpravodajstvoVeda a výskum

Bol biblický príbeh o meste Sodoma inšpirovaný reálnou udalosťou? Pred 3-tisíc rokmi asteroid zrovnal so zemou mesto na strednom východe

Určite aj vy poznáte príbeh o mestách Sodoma a Gomora, ktoré boli za svoje hriechy potrestané ohňom a sírou. Pripomína vám to dačo?

Sodoma a Gomora boli mestá, ktoré boli, podľa Biblie, zničené sírou a ohňom za svoje hriechy. Vedci však zistili, čo môže byť inšpiráciou pre tento príbeh, píše portál Live Science.

Na území, kde dnes leží mesto Tall el-Hammam, pred 3600 rokmi Mohol vybuchnúť asteroid, ktorý ho zrovnal zo zemou. Podľa novej teórie išlo o ľadový kozmický objekt, ktorý letel k našej planéte rýchlosťou 61-tisíc km/h. Asteroid preletel našou atmosférou, kde vybuchol a vo výške približne štyroch kilometrov nad zemou vytvoril obrovskú ohnivú guľu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že energia výbuchu bola približne tisíckrát väčšia, ako výbuch atómovej bomby zhodenej na Hirošimu. Výbuch prekvapil obyvateľov mesta, ktorí boli okamžite oslepení, zatiaľ čo teploty vzrástli na 2-tisíc stupňov Celzia. Oblečenie a drevo okamžite vzplanulo a meče, oštepy, či tehly sa začali roztápať.

O pár sekúnd na to sa mestom prehnala obrovská tlaková vlna, ktorá zrovnala so zemou takmer celé mesto. V tomto meste žilo približne 8-tisíc ľudí, no z nich neprežil ani jeden. Nikto nevedel, čo sa stalo, no jedno bolo isté, nešlo o výbuch sopky, zemetrasenie, či vojnu. Asteroid sa stal pravdepodobným vinníkom, podobne ako asteroid v Tunguske, ktorý v roku 1908 zničil približne 80-miliónov stromov.

Na mieste, kde mal asteroid explodovať sa našlo aj množstvo dôkazov, ktoré túto teóriu potvrdzujú. Našli sa napríklad drobné čiastočky piesku, ktoré sa formujú len pri extrémnych tlakoch. Objavili sa aj ďalšie dôkazy, ktoré poukazovali na dopad asteroidu. V pôde sa našli drobné čiastočky, menšie ako vírus, no tvrdé ako diamant, ktoré môžu vzniknúť pri explózii asteroidu. Otázkou v tomto prípade ostáva, či existoval nejaký svedok, ktorý celú udalosť pozoroval.

Biblický príbeh inšpirovaný skutočnosťou?

Samozrejme, že nedokážeme zistiť, čo sa presne dialo pred 3600 rokmi, no príbeh biblickej Sodomy nesie veľa podobností s tým, ako by mohli naši predkovia opísať dopad asteroidu. V príbehu sa píše, že v meste Sodoma, ktoré ležalo pri Mŕtvom mori, sa z neba zniesli kamene a oheň. Zničené nebolo len jedno mesto, ale aj ďalšie, Gomora a všetci obyvatelia boli počas katastrofy zabití.

Je možné, že bol tento príbeh založený na očitom svedectve zásahu asteroidu nad mestom Tall el-Hammam? Ak áno, išlo by o druhý najstarší zaznamenaný prípad, kedy asteroid zrovnal so zemou celé mesto. Prvým bola deštrukcia Sýrskeho mesta Abu Hureyra, ktorá sa udiala pred takmer 13-tisíc rokmi. V tomto prípade sa predpokladá, že ide o prvú písomnú zmienku dopadu asteroidu.

Možno trochu znepokojivý je fakt, že sa takéto niečo môže zopakovať. Momentálne poznáme viac ako 26-tisíc asteroidov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Zeme. Tieto objekty sú monitorované špeciálnymi satelitmi, ktoré by nás mali varovať v prípade hroziacej kolízie s kozmickým objektom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close