Objaví sa raz za život: Na nočnej oblohe zažiari nova. Kedy a ako ju môžeme vidieť?

NASA upozorňuje, že už čoskoro sa 3000 svetelných rokov od nás odohrá explózia typu nova. Uvidíte ju aj voľným okom.

Velky tresk
Zdroj: Triff / Shutterstock.com

Verili by ste, kebyže vám povieme, že ľudské oko dovidí na vzdialenosť 3-tisíc svetelných rokov? Možno nie tak úplne, no už čoskoro sa na oblohe objaví kozmický úkaz, na ktorý nebudete potrebovať teleskop ani okuliare. Výskumníci upozorňujú, že ide o udalosť, ktorá sa objaví len raz za život.  

Čo sa vlastne deje? Americká NASA vysvetľuje, že niekedy v období od dnešného dňa, 26. Marca, až do septembra tohto roku sa v sústave vzdialenej 3 000 svetelných rokov odohrá explózia typu nova. Sústavu, ktorá očakáva explóziu normálne na hviezdnej oblohe nevidno. Keď však explózia nastane, zažiari na oblohe podobne ako Polárka.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia vysvetľujú, že sústavu uvidíte počas najvyššej jasnosti voľným okom počas niekoľkých dní. Ďalekohľadom by však mala byť viditeľná niečo cez týždeň. Následne sústava opäť stmavne a ostane neviditeľná, pravdepodobne ďalších 80 rokov.  

Nová “hviezda” sa objaví v súhvezdí Severná koruna, ktoré sa nachádza východne od Pastiera a západne od Herkula. Najlepšie ho o polnoci vidieť na Slovensku v polovici mája. V tomto období žiari takmer 70 stupňov nad južným obzorom. Ide o binárnu sústavu pozostávajúcu z bieleho trpaslíka a červeného obra.  

Jedna z piatich opakujúcich sa nov

Hviezda, ktorá exploduje, je biely trpaslík T Coronae Borealis, skrátene T CrB. Po prvýkrát hviezda explodovala ako nova v roku 1946 a tento rok sa tak stane znovu. Nova nastáva preto, lebo biely trpaslík obieha príliš blízko červeného obra. Červený obor je hviezda na konci svojho života, ktorá odhadzuje vonkajšie vrstvy. Odhodený materiál konzumuje odhodený materiál a hmota dopadá na povrch hviezdy. Postupne sa zvyšuje teplota bieleho trpaslíka a v určitom bode nastáva jadrová reakcia. Hviezda exploduje, čo vytvorí novu, ktorú budeme môcť pozorovať zo Zeme.  

T CrB sa radí k jednej z piatich opakujúcich sa nov v našej galaxii, Mliečnej dráhe. Keďže ide o unikátny zážitok, opakujúci sa len raz za život, určite by ste si ho nemali nechať ujsť. Americká NASA zatiaľ nevie s istotou povedať, kedy by sme mohli explóziu očakávať. Ako sme už ale spomenuli, odohrať sa môže kedykoľvek medzi dneškom a septembrom tohto roku.  

Americká NASA bude priebežne informovať ohľadom situácie okolo hviezdy T CrB. Ak sa vyznáte v súhvezdiach a viete kde sa nachádza Severná koruna, môžete sa z času na čas pozrieť na nočnú oblohu. Ak si všimnete v tomto súhvezdí novú Polárku, už budete vedieť, že niekde v hlbinách vesmíru, “len” nejakých 28 382 191 417 742 400 kilometrov od vás, explodovala hviezda, ktorá hladne pohlcovala vyhodený plyn svojho partnera.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre