SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nenápadná binárna sústava ukrýva prekvapenie: Objavili astronómovia exoplanétu celú z vody?

TOI-1452b je najlepším kandidátom pre takzvaný vodný svet. Ako ju astronómovia objavili?

Približne 100 svetelných rokov od Zeme leží binárna sústava, ktorá ukrýva prekvapenie. Výskumníkom z Université de Montréal sa podarilo objaviť exoplanétu, ktorá obieha okolo jednej z hviezd v binárnom páre.

Táto planéta nesie označenie TOI-1452b a je o čosi väčšia a ťažšia než naša Zem. Planéta fascinovala vedcov najmä preto, lebo leží v obývateľnej zóne hviezdy, teda vo vzdialenosti umožňujúcej existenciu vody na jej povrchu. Nielenže voda na povrchu exoplanéty môže existovať, astronómovia sú presvedčení, že ide o takzvaný vodný svet, teda planétu kompletne pokrytú vodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K objavu astronómov naviedol vesmírny teleskop TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey System), ktorý objavuje blízke svety prostredníctvom tranzitnej metódy. Keď potenciálna planéta prejde popred svoju hviezdu, jej jas o čosi poklesne. To vedcom prezrádza, že sa niečo na obežnej dráhe môže niečo nachádzať. Planéta TOI-1452b prešla popred svoju hviezdu raz za jedenásť dní. Na základe dostupných informácií sa predpokladá, že je o približne 70% väčšia ako Zem.

Keď vesmírny teleskop TESS objaví potenciálnych kandidátov, vedci vykonajú dodatočné pozorovania, ktoré potvrdia alebo naopak vyvrátia existenciu konkrétnej exoplanéty. Kľúčovým k objaveniu exoplanéty boli následné pozorovania z observatória Observatoire du Mont-Mégantic. Binárna sústava, v ktorej sa exoplanéta nachádza, sa skladá z dvoch hviezd, ktoré sa nachádzajú pri sebe relatívne blízko. TESS ich vnímal ako jeden bod svetla.

Vodný svet

Hviezda, okolo ktorej planéta obieha je oveľa menšia, než naše Slnko. Na to, aby určili jej hmotnosť využili vedci vedecký prístroj SPIRou, ktorý pracuje v infračervenom spektre a je ideálny pre študovanie menších hviezd. Odhadnúť hmotnosť planéty bola aj napriek tomu výzva a vedcom to zabralo približne 50 hodín. Nakoniec ale zistili, že je približne päťkrát ťažšia ako Zem.

Zároveň sa im podarilo zistiť, že Zem je v porovnaní s TOI-1452b „vyprahnutou“ planétou. Domnievajú sa, že na tejto exoplanéte možno nájsť oveľa viac vody. V posledných rokoch totiž astronómovia začali objavovať svety, ktoré sú priemerom niekde medzi Zemou a Neptúnom. Niektoré z týchto planét majú hustotu, ktorú možno vysvetliť jedine existenciou ľahších materiálov, napríklad vody.

„Planéta TOI-1452b je zatiaľ najlepším kandidátom pre takzvaný vodný svet. Jej polomer a hmotnosť poukazujú na oveľa menšiu hustotu, než ak by sa planéta skladala z kovu a hornín ako naša Zem,“ vysvetľuje Charles Cadieux, vedúci štúdie.

Dodatočné analýzy vlastností exoplanéty naznačujú, že voda by mohla tvoriť až 30% jej hmotnosti (pozn. redakcie: Pre porovnanie, voda tvorí menej ako percento hmotnosti Zeme). Podobá sa tak na vodné mesiace v našej Slnečnej sústave, napríklad Enceladus alebo Europa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close