Nový typ neurónovej siete sa dokáže učiť za pochodu: Týmto prekonáva tradičné umelé inteligencie

Výskumníci z University of Sydney navrhli neurónovú sieť, ktorá je energeticky úspornejšia a zvládne to, s čím si iné nevedia dať rady.

umela inteligencia AI
Zdroj: DRN Studio / shutterstock.com

Výskumníci z University of Sydney vytvorili sieť nanovlákien, ktoré kopírujú funkciu synapsií ľudského mozgu. Táto sieť umožňuje umelej inteligencii učiť sa nové veci za pochodu.  

Práca je pokrokom k umelej inteligencii, ktorá by o čosi vernejšie dokázala kopírovať spôsob, akým pracuje náš mozog. Zároveň ale vedci prinášajú nové spôsoby ako vytvoriť energeticky úspornejšiu umelú inteligenciu, ktorá by si dokázala poradiť aj s komplexnejšími úlohami odzrkadľujúcimi problémy, s akými sa stretávame v reálnom svete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sieť nanovlákien je tvorená z drobných drôtov, ktoré majú priemer len zlomok milimetra. Tieto mimoriadne tenké drôty sú usporiadané spôsobom, ktorý pripomína neurónové siete, napríklad tie, ktoré máme v našom mozgu. Táto sieť si dokáže poradiť s dynamickými úlohami.

Úlohy zamerané na pamäť a učenie dokáže nová sieť splniť použitím algoritmov, ktoré menia elektrický odpor v oblastiach, kde sa nanovlákna prekrývajú. To výskumníci dosiahli keď sa elektrický signál stretol so zmenami vo vodivosti. V princípe táto sieť funguje podobne ako synapsie v našom mozgu.  

Výskumníci otestovali novú sieť na experimente, ktorý zadal sieti jednoduchú úlohu, zapamätať si telefónne číslo. Následne vedci zisťovali aj ako dobre dokáže rozoznávať obrazce. V druhom teste pracovala s viac ako 70-tisíc čiernobielymi obrázkami, na ktorých sa nachádzali rukou písané čísla.  

“Naše predchádzajúce výskumy dokázali, že nanovláknové siete si dokážu zapamätať jednoduché úlohy. Naša ďalšia práca demonštrovala, že tieto siete si dokážu poradiť aj s úlohami, ktoré si vyžadujú dynamický prístup k online dátam,” tvrdí profesorka Zdenka Kuncic, ktorá dohliadala na výskum.

Ako ľudský mozog

Inými slovami povedané, táto umelá inteligencia sa dokáže učiť za pochodu, na dátach dostupných online. Pri trénovaní umelej inteligencie sa dnes bežne uplatňuje postup, v rámci ktorého vedci nahrajú všetky relevantné dáta do pamäte a umelá inteligencia používa na učenie tieto informácie. Ak by sme však tento postup chceli uplatniť na globálnej škále, spotrebovalo by sa obrovské množstvo energie.  

Nová sieť sa dokáže učiť a zapamätať si nové veci dynamicky, vzorku po vzorke, pričom pracuje s online dátami. Tento proces si nevyžaduje toľko energie a práce s pamäťou. Výskumníci vysvetľujú, že táto sieť dokáže optimálne fungovať v scenároch, ktoré si vyžadujú neustále streamovanie dát. Ak totiž umelá inteligencia sleduje dáta zo senzorov, musí sa vedieť prispôsobiť v reálnom čase. Na to zatiaľ umelé inteligencie optimalizované nie sú.  

V rámci testov dokázala nová sieť správne identifikovať až 93,4% obrazov. Pri teste pamäti dokázala správne vymenovať sekvenciu až do ôsmich číslic. V oboch prípadoch výskumníci streamovali dáta do umelej inteligencie, čo demonštrovalo schopnosti AI učiť sa online.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre