Nová mapa ukazuje miesta, kde Mars skrýva všetok svoj ľad. Tu by mohli pristáť budúce ľudské misie

Hoci prvá ľudská misia na Mars je zatiaľ roky vzdialená, Americká vesmírna agentúra sa intenzívne pripravuje.

mars lad voda
Zdroj: Limbitech / shutterstock.com

Americká NASA už uvažuje o ceste prvých astronautov na Mars. Hoci táto historická púť je od nás vzdialená ešte pár rokov, výskumníci vesmírnej agentúry musia vykonať ešte veľa kritických príprav.  

Keď sa jedného dňa ľudia na Mars vydajú, musia si byť istí, že dokážu na planéte prežiť bez pomoci kohokoľvek na Zemi. To znamená, že potrebujú získať jedlo, vodu, vzduch, energiu a mnoho ďalšieho. Planéta Mars ukrýva pod povrchom ľad, ktorý bude kritickým zdrojom pre prvých astronautov. Tento ľad môžu využiť nielen ako pitnú vodu, no aj ako kľúčovú ingredienciu pre výrobu raketového paliva. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem praktického využitia má však ľad na Marse aj obrovskú vedeckú hodnotu. Astronauti by mohli vyvŕtať ľadové jadrá rovnakým spôsobom, ako to teraz robíme na Zemi a tieto vzorky by im vedeli viac prezradiť o klimatickej histórii planéty. Zároveň by mohli vedci odhaliť, či na planéte niekedy existoval život.  

Ako vysvetľuje NASA, čím viac vody budú mať astronauti k dispozícii priamo na Marse, tým menej vody si musia brať so sebou. V tomto smere však musia pátrať po podzemnom ľade, pretože voda nedokáže existovať na povrchu planéty v kvapalnom skupenstve. Atmosféra Marsu je taká tenká, že sa všetka voda na povrchu okamžite vyparí.  

Na póloch Marsu sa nachádza množstvo vodného ľadu, no okrem toho tam môžeme nájsť aj takzvaný suchý ľad, teda zamrznutý oxid uhličitý. Polárne regióny Marsu sú však príliš chladné na to, aby tam človek alebo stroj dokázal prežiť. Americká NASA preto založila projekt SWIM (pozn. redakcie: Subsurface Water Ice Mappng project), ktorého úlohou je pátrať po ľade pod zemou v iných častiach planéty. Projekt začal v roku 2017, no nedávno zverejnil už v poradí štvrtú sadu máp. Tieto mapy sa považujú za zatiaľ najdetailnejšie, aké v rámci projektu vznikli.  

Kde budú astronauti hľadať vodu?

Mapy vznikli vďaka dátam z niekoľkých misií Americkej vesmírnej agentúry. Medzi ne patria misie Mars Reconnaissance Orbiter, 2001 Mars Odyssey a Mars Global Surveyor. Kombináciou niekoľkých datasetov vedci identifikovali miesta, kde možno s najväčšou pravdepodobnosťou nájsť ľad a dá sa ku nim dostať z povrchu planéty.  

Výskumníci odhalili množstvá podzemného ľadu v stredných geografických šírkach planéty. Oblasti na severnej pologuli sú v tomto smere lákavejšie, pretože majú hrubšiu atmosféru ako iné regióny planéty. Hrubšia atmosféra pomôže o niečo viac spomaliť vesmírnu raketu.  

NASA predstavuje najdetailnejšiu mapu podzemného ľadu na Marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Planetary Science Institute

NASA vybrala ideálne pristávacie miesto pre budúcich astronautov. Ide o oblasť, ktorá je dostatočne severne na to, aby mala podzemný ľad, no v rámci oblasti ide o jej najjužnejší bod, aby sa zaručili čo najvyššie možné teploty.  

“Ak niekedy pošleme astronautov na Mars, cieľom je dostať ich čo najbližšie k rovníku ako je možné. Čím viac energie ušetríte na kúrení, tým viac energie budú mať v iných potrebných sférach,” tvrdí Sydney Do, manažérka projektu SWIM.  

Niektoré oblasti majú viac ľadu ako iné a vedci si zatiaľ nie sú istí tým, prečo je to tak. Ďalší výskum planéty môže priniesť odpoveď a zároveň pomôcť vedcom nájsť najlepšie pristávacie miesto pre budúcich astronautov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre