Nikto nevie, čo bude nasledovať. Vedci vystrelia projektil do nádoby s vodou rýchlosťou 14,4-tisíc km za hodinu

Čo sa stane, keď do vody vystrelí objekt s rýchlosťou 14,4-tisíc km/h? Odpoveď zatiaľ nikto nepozná. No čoskoro sa ju dozvieme!

strela pod vodou
Zdroj: thedaily.case.edu

Najbližšie leto sa uskutoční experiment, ktorý svet ešte nevidel. Približne 18 milimetrov široká guľôčka vystrelí do vody rýchlosťou viac ako 14,4-tisíc km za hodinu. Nikto nevie čo sa stane, no túto bleskovú udalosť budú sledovať najlepšie vysokorýchlostné kamery sveta.

„Ide o dráždivý mix známych a neznámych vecí a otázky čo ak?,“ vysvetľuje vedúci projektu: „Ani v tomto roku vedci nevedia, čo sa presne v tejto situácii môže stať.“

Výskumníci majú podozrenie, že pri tejto situácii môžu vzniknúť naozaj bizarné veci, od formácie ľadu, až po vytvorenie svetla, vysvetľuje portál Case Western Reserve University. Nadchádzajúci experiment prebehne dvakrát rýchlejšie, než akékoľvek doteraz skúmané fenomény. Zároveň ho budú zaznamenávať presnejšie nástroje, než aké použila armáda v 40. rokoch na výskum tlakových vĺn pod vodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Experiment je úplne jedinečný a mohol by nájsť uplatnenie aj v oblasti armády. Výskumníci sa totiž naučia ako predpovedať možné poškodenie lodí po obrovskej explózii pod vodou alebo čo sa stane s hypersonickými raketami, keď preletia cez hmlu či dážď. Výskum získal grant od dvoch vojenských inštitúcií v celkovej výške jeden milión amerických dolárov.

Popri praktickom experimente vedcov z Case Western Reserve prebehnú aj samostatné počítačové simulácie. Tie podporia výsledky samotného experimentu.

Veľká neznáma

Čoraz viac sa do popredia dostávajú hypersonické zbrane. Ide o zbrane, ktoré prekonávajú päťnásobok rýchlosti zvuku, teda letia rýchlejšie ako 6-tisíc km za hodinu. Spojené štáty momentálne testujú hypersonické rakety, zatiaľ čo Rusko a Čína ich už údajne použili v boji. Ide o zbrane, ktoré letia príliš rýchlo na to, aby ich dokázali zastaviť bežné obranné systémy.

V rámci očakávaného experimentu vedci použijú zariadenie, ktoré sa normálne používa na simulovanie meteoritov zasahujúcich atmosféru. Ide o 12-metrovú plynovú pištoľ, z ktorej vystrelia 18 milimetrov široký projektil do nádrže s vodou, ktorá má hĺbku dva metre. Experiment však prebehne príliš rýchlo na to, aby ho dokázalo ľudské oko zaznamenať.

Vedci však so zatajeným dychom počkajú na videozáznam a fotografie, ktoré im prezradia viac. Kamera, ktorá bude priebeh výstrelu snímať, dokáže zaznamenať až 200-miliónov záberov za sekundu. Ľudské oko vníma približne 30 záberov za sekundu.

Ako sme už spomínali, nikto presne nevie, čo sa počas experimentu stane. Od 50. rokov sa teoretizovalo o tom, že supersonický projektil by mohol pri kontakte s vodnou hladinou vytvoriť takzvaný „exotický ľad“. Tento typ ľadu na povrchu planéty nenájdeme, formuje sa totiž len v zemskom plášti.

Ďalšou možnosťou je, že za hypersonickým projektilom vzniknú bubliny vodnej pary. Vedci veria, že tento výsledok je najpravdepodobnejší. Poslednou možnosťou je takzvaná sonoluminiscencia alebo dej, pri ktorom vzniká rýchlym kolapsom tekutiny svetlo. Počas tohto deja bubliny dosiahnu vysoké teploty, čo by mohlo viesť k čistému zdroju energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre