Aké vysvetlene majú zelené ľadovce v Antarktíde? Vedci si nad tým roky lámali hlavu, no už poznáme odpoveď

Smaragdové alebo zelené ľadovce sa celé desaťročia považovali za kuriozitu, no v skutočnosti sú oveľa dôležitejšie, než si myslíme.

Ako vznikajú smaragdové ľadovce?
Zdroj: Oceans/Kipfstuhl et al 1992

Niektoré ľadovce na Antarktíde majú smaragdovo zelený odtieň a dlho sa nevedelo, prečo sa líšia od tých „normálnych“, ktoré sú sfarbené domodra. Štúdia z roku 2019 však prináša riešenie záhady, ktorá pretrvávala niekoľko desaťročí. Stáli za ňou výskumníci z University of Washington.

Čistý ľad má modrý nádych preto, lebo absorbuje viac červeného svetla ako toho modrého. Od 20. storočia si však prieskumníci a námorníci začali všímať niečo, čo sa vymykalo bežnému chápaniu. Niektoré ľadovce v okolí Antarktídy boli zelené. Dlhé desaťročia si výskumníci po celom svete nedokázali tento zvláštny odtieň vysvetliť, no prelomovým sa v tomto prípade stal objav veľkého množstva železa v šelfovom ľadovci Amery vo východnej Antarktíde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie preto predložili teóriu, ktorá záhadu vyriešila raz a navždy. Podľa ich názoru zelené ľadovce transportovali železo z pevniny na otvorené more. Tým zároveň poskytovali živiny pre množstvo organizmov, ktoré v mori žili.

„Železo je kľúčovou živinou pre fytoplanktón, rastlinný druh planktónu, ktorý tvorí základ potravinového reťazca. Je to niečo ako poštová služba. Ľadovec prepraví železo do otvoreného mora, či oceánu, a tam sa rozpustí. Vďaka tomu dokáže udržať pri živote celý vodný ekosystém,“ vysvetlil vedúci štúdie Stephen Warren.

Ak ďalšie experimenty potvrdia teóriu, že je správna, znamenalo by to, že zelené ľadovce pri odlomení prepravujú vzácne železo z antarktídskej pevniny na otvorené more, čím poskytujú túto kľúčovú živinu organizmom, ktoré podporujú takmer všetok morský život.

Nie je to len pekný úkaz

Výskumníci po celom svete verili, že smaragdové ľadovce sú len exotickou kuriozitou, no teraz už vieme, akú dôležitú úlohu hrajú pri udržiavaní vodného života. Prvý výskum zelených ľadovcov začal Warren ešte v roku 1988. Keď jeden našiel, všimol si že je oveľa tmavší a jasnejší než normálne ľadovce. V ten moment začali výskumníci tušiť, že sa môže od tradičných ľadovcov líšiť.

„Keď sme vyliezli na ten ľadovec, najúžasnejšia vec v skutočnosti nebola farba, ale skôr čistota,“ povedal Warren. „Tento ľad nemal žiadne bubliny. Bolo zrejmé, že to nie je obyčajný ľadovec.“

Typický ľadovec sa tvorí procesom, kedy vrstvy časom nahromadeného snehu tuhnú, takže má prirodzene vzduchové vrecká, ktoré odrážajú svetlo. Tento ľad ale vznikol iným procesom. V Antarktíde majú niektoré ľadovce vrstvu toho, čo sa nazýva morský ľad: oceánska voda zamrznutá na spodnej strane previsnutého ľadového šelfu. Výsledkom je čistejší a tmavší ľad ako bežný ľadovec, pretože nemá žiadne vzduchové vrecká, ktoré by odrážali svetlo.

Spočiatku však ani len netušili, že „smaragdový ľadovec“ by sa mohlo vo vnútri ukrývať železo. Výskumníci verili, že ľad skrýva rozpustený organický uhlík, ktorý má žltú farbu. Ak je obyčajný ľad modrý, pridanie žltých častíc by ho mohlo urobiť zeleným.

Prvé vzorky však odhalili, že zelené ľadovce majú rovnaké množstvo organického materiálu ako tie obyčajné. Preto hľadali vinníka inde. Až neskôr sa zistilo, že zelené ľadovce obsahujú až 500-násobne viac železa ako tie obyčajné.

Železo s najväčšou pravdepodobnosťou vzniká počas toho, ako sa pevninské ľadovce trú o svoje základy. Počas toho vzniká jemný prášok, ktorý sa následne dostáva do oceánov. Ak však prášok ostane uväznený v šelfovom ľadovci, môže sa stať súčasťou ľadu. Ľadovec nadobúda zelený odtieň kvôli oxidom železa. Štúdiu vedci zverejnili v roku 2019, no stále pokračujú v skúmaní kompozície týchto smaragdových ľadovcov aj dnes. Ak sa analýzy potvrdia, potom sú tieto unikáty mimoriadne dôležité pre vodné ekosystémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre