Neuralink si po prvýkrát vyskúšal človek: Je to ako používať silu zo Star Wars, povedal

Muskov Neuralink môžeme po prvýkrát vidieť v praxi na človeku, ktorý si len pomocou mozgu zahral šach.

chip v mozgu neuralink
Zdroj: Angga Budhiyanto / Shutterstock.com

Viete si predstaviť budúcnosť, v ktorej by sme mali v mozgu implantovaný čip a cez neho dokázali ovládať naše smartfóny, počítače, domácnosť či iné elektronické zariadenia? Takúto budúcnosť si predstavuje Elon Musk a jeho spoločnosť Neuralink, ktorá už niekoľko rokov fascinuje, no zároveň aj desí.  

Čo je to Neuralink? O tejto futuristickej technológii ste už určite počuli aj vy, pretože takmer každý objav strhol pozornosť médií a niekoľkokrát obehol celý svet. V skratke, Neuralink je mozgový čip, ktorý by dokázal všetko, čo sme spomenuli vyššie a oveľa viac. Podľa slov spoločnosti môže tento čip vrátiť schopnosť chôdze paralyzovaným, pomôcť ľuďom s rečovým postihnutím, vyliečiť závislosti a podobne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O Neuralinku sme dlho nepočuli a niektorí verili, že ide o rozprávkovú technológiu, ktorá nikdy neuzrie svetlo sveta. Pravdou ale je, že tento mozgový čip má za sebou niekoľko úspešných testov a dnes sa objavilo video, na ktorom prvý ľudský pacient používa Neuralink na ovládanie počítača a hranie šachu.  

Na video upozorňuje portál The Verge. Neuralink dostal do mozgu 29-ročný pacient menom Noland Arbaugh, ktorý ostal paralyzované od ramien dole pri nehode počas potápania. V klinickom teste si Arbaugh vyskúšal ovládanie kurzora myši a hranie šachu pomocou tohto mozgového čipu. Podľa jeho vlastných slov je používanie Neuralinku ako používanie “sily” z kultového filmu Star Wars. Stačilo sa mu len pozrieť na obrazovku, aby kurzor presunul tam, kde potrebuje.  

Okrem šachu si Arbaugh zahral aj strategickú počítačovú hru Civilization VI a to osem hodín vkuse. Potom musel chvíľu počkať, kým sa zariadenie nabije. Vo videu nižšie môžete vidieť, ako používanie Neuralinku vyzerá v praxi.  

Neuralink čaká ešte dlhá cesta

Elon Musk založil spoločnosť Neuralink v roku 2016, no len minulý rok udelila americká Správa potravín a liečiv povolenie na klinické testy na ľuďoch. Krátko po udelení povolenia spoločnosť hľadala dobrovoľníkov na šesťročné testovacie obdobie.  

Toto video je prvým svojho druhu, na ktorom môžete vidieť človeka používať Neuralink. Toto video sa na internet dostalo menej ako tri roky po tom, ako nám spoločnosť ukázala opicu hrajúcu Pong pomocou tohto mozgového čipu.  

Experti tvrdia, že rozhodne ide o dobrý krok pre Neuralink, no táto technológia nie je nová. Už od roku 2004 sa experimentuje s rozhraniami, ktoré prepájajú mozog s počítačom. Prvé koncepty však boli nepraktické, lebo vyžadovali prepojenie čipu s počítačom cez kábel. Medzičasom viacero spoločností ukázalo svoje koncepty mozgovo-počítačových rozhraní.  

Neuralink zožal vlnu kritiky kvôli netransparentnosti. Spoločnosť vykonala viacero experimentov, no nepriblížila počet testovacích subjektov ani aké výsledky počas experimentov vyhodnocovala. Rovnako kontroverzné boli aj ich experimenty na opiciach. Objavili sa správy, že zvieratá podieľajúce sa na testoch museli utratiť. Objavili sa totiž komplikácie ako krvácanie do mozgu alebo čiastočná paralýza.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre